"Bezpieczny Poniedziałek" na przejeździe

"Bezpieczny Poniedziałek" na przejeździe

16 września 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

16 września br. w Nowinach Wielkich pracownicy spółki PKP Polskie Linie Kolejowe wraz z gorzowskimi funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei i Policji przeprowadzili na przejeździe kolejowym akcję „Bezpieczny Poniedziałek”.

Fot. SOK

Akcja odbyła się w godzinach 09.30 - 11.00 na przejeździe kolejowym kategorii „A” w Nowinach Wielkich przy ul. Kolejowej. Akcja „Bezpieczny Poniedziałek” przeprowadzona była w ramach ogólnopolskiej edycji kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd – Zatrzymaj się i Żyj”. Polegała na kontroli w zakresie bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowych przez kierowców i rowerzystów. Podczas działań rozdano około 100 ulotek informacyjnych o zagrożeniach nieprzestrzegania przepisów. Celem akcji jest przeciwdziałanie niewłaściwym zachowaniom kierowców i pieszych przekraczających przejazdy kolejowe, tym samym zmniejszenie liczby wypadków. Część kierowców nie przestrzega kilku podstawowych zasad narażając życie własne i pasażerów.

Statystyki są przerażające, gdyż 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowych powoduje NIEOSTROŻNOŚĆ kierowców. Tylko na obszarze działania Komendy Regionalnej SOK w Zielonej Górze od początku bieżącego roku zarejestrowano następujące zdarzenia: 21 przypadków dewastacji rogatek przez nieostrożnych kierowców łamiąc drągi rogatek podczas ich zamykania lub po ich zamknięciu, sześć wypadków i kolizji pojazdów samochodowych, które wtargnęły pod nadjeżdżający pociąg, z czego jeden przypadek w czerwcu był śmiertelny, a w drugim przypadku ciężko ranny motocyklista został przetransportowany śmigłowcem do szpitala. Zdarzeń związanych z udziałem pieszych przechodzących przez tzw. dzikie przejścia było sześć, z czego cztery śmiertelne, a dwa ze skutkami okaleczenia, w tym jeden przypadek obcięcia obu nóg mężczyźnie przez pociąg.