Mapy kolejowe dla Partnerstwa Wschodniego

Mapy kolejowe dla Partnerstwa Wschodniego

10 października 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W środę, 9 października w Luksemburgu odbyła się konferencja ministrów ds. transportu Partnerstwa Wschodniego i państw Unii Europejskiej, podczas której przyjęto m.in. mapy sieci dla dróg, kolei, portów i lotnisk łączącej się z siecią TEN-T w krajach UE.

Fot. Przemysław B. Jezierski

Kraje partnerskie uzgodniły, które połączenia drogowe, kolejowe, lotnicze i morskie są priorytetowe w regionie Partnerstwa Wschodniego. Co najważniejsze, sieć ta jest powiązana z transeuropejską siecią transportową (TEN-T) oraz będzie służyć za punkt odniesienia dla przyszłych inwestycji.

Projektami, które państwa partnerskie uznały za priorytetowe dla poprawy połączeń z UE i w regionie, są np. przebudowa drogi Krakowiec-Lwów-Brody-Równe na Ukrainie, jak również modernizacja linii kolejowej łączącej Gruzję z Azerbejdżanem. Projekty te będą mogły otrzymać finansowanie z istniejących funduszy UE i pożyczki z międzynarodowych instytucji finansowych.

 - Transport nie zatrzymuje się na granicach, lecz tworzy powiązania między ludźmi i gospodarkami Europy. Celem Partnerstwa Wschodniego jest podzielenie się sukcesami UE z najbliższymi sąsiadami Unii, aby mogli również korzystać z szybszych, tańszych i bezpieczniejszych połączeń transportowych - powiedział Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Współpraca w dziedzinie transportu z krajami uczestniczącymi w Partnerstwie Wschodnim ma kluczowe znaczenie dla zintensyfikowania wymiany handlowej oraz zbliżenia wschodniej i zachodniej części kontynentu. Lepsze połączenia transportowe są szansą dla przedsiębiorstw i obywateli. Jest to konkretny przykład korzyści, jakie UE może przynieść krajom objętym Partnerstwem Wschodnim. UE koncentruje swoją uwagę na pomocy dla krajów partnerskich w osiągnięciu zgodności z przepisami UE dotyczącymi wszystkich rodzajów transportu, a także na poprawie infrastruktury transportowej i połączeń między UE i jej najbliższymi sąsiadami.

Partnerstwo Unii Europejskiej z Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą („Partnerstwo Wschodnie”) zostało zainaugurowane w 2009 roku z inicjatywy Polski i Szwecji. Celem jest wzmocnienie relacji pomiędzy UE a jej sześcioma wschodnimi sąsiadami m.in. w zakresie transportu. Rozwój Partnerstwa Wschodniego był jednym z głównych priorytetów polskiej prezydencji w UE w II połowie 2011 roku. Z jej inicjatywy, w dniach 24-25 października 2011 r. w Krakowie odbyła się pierwsza konferencja ministrów transportu państw UE i Partnerstwa Wschodniego. Prace w tym zakresie kontynuuje obecnie prezydencja litewska.