Od dziś obowiązuje korekta rozkładów jazdy

Od dziś obowiązuje korekta rozkładów jazdy

20 października 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wdrożona została październikowa korekta rozkładów jazdy pociągów, która wynika z potrzeby dostosowania godzin i tras kursowania pociągów do prowadzonych modernizacji i prac torowych. Warto więc sprawdzić rozkład, zanim wyruszymy w podróż.

Fot. Adam Brzozowski

Inwestycje realizowane są na ponad 3200 km torów oraz wielu obiektach inżynieryjnych. Kolejna faza prac modernizacyjnych zakłada mniej niż dotychczas (o 10 proc.) prac z wykorzystaniem całodobowych zamknięć linii. Dzięki temu przewoźnicy nie muszą kierować części swoich połączeń na trasy zastępcze. Wraz z wdrożeniem korekty, PKP PLK dla pasażerów aglomeracji łódzkiej korzystających z połączeń regionalnych, otworzy nowy przystanek – Zgierz Jaracza.

Zobacz zmiany w rozkładzie PKP Intercity

Dla pasażerów PKP Intercity październikowe zmiany oznaczają m.in. to, że niektóre pociągi pojadą objazdami, inne będą kursować w skróconej relacji, a na kilku odcinkach czasowo zostanie wprowadzona autobusowa komunikacja zastępcza.

Na linii nr 1 (Warszawa - Koluszki - Częstochowa – Katowice) oraz na linii nr 61 (Kielce – Fosowskie) część składów będzie kursować z pominięciem niektórych postojów. W kolejny etap wejdą prace remontowe na trasie do Zakopanego. W wyniku dalszych prac torowych na odcinku Oleśnica - Ostrów Wielkopolski i Katowice - Gliwice Łabędy część składów kursujących tymi trasami pojedzie objazdami.

Od 4 listopada w związku z rozpoczęciem modernizacji linii nr 6 (Białystok - Warszawa) na odcinku Tłuszcz - Łochów pojawią się zmiany w postojach pociągów: TLK „Konopnicka”, TLK „Janusz Korczak”, TLK „Niemen”, TLK „Skarbek”, TLK „Pojezierze” i TLK „Pogoń”. Składy będą kursowały z dodatkowymi zatrzymaniami na stacjach: Łochów, Barchów, Urle, Szewnica, Mokra Wieś, Chrzęsne. Od 18 do 28 listopada z powodu przerwy w ruchu na odcinku Częstochowa - Kępno pociąg TLK „Barnim” będzie jeździł objazdem z pominięciem postoju Wieruszów Miasto i Wieluń. Na skróconej trasie będzie zapewniona komunikacja zastępcza.

W związku z niską frekwencją notowaną w wybranych pociągach TLK na trasie Warszawa – Łódź – Warszawa, przewoźnik zdecydował o kontynuowaniu zawieszenia kursowania siedmiu pociągów: dwóch pociągów w weekend i pięciu w dni powszednie. Podróżni, którzy nabyli w przedsprzedaży bilety jednorazowe na przejazd jednym z pociągów TLK, ważne w dniu, w którym dany pociąg nie będzie kursował - mogą zwrócić taki bilet w kasie biletowej, bez potrącania odstępnego. Nadal pasażerowie podróżujący pomiędzy Łodzią a Warszawą korzystać mogą z 26 pociągów kursujących na tej trasie.

Zobacz zmiany rozkładów Przewozów Regionalnych w województwach: pomorskim, opolskim, podlaskim, łódzkim, małopolskim, kujawsko-pomorskim.

Zmiany rozkładu PKP SKM w Trójmieście można sprawdzić na stronie przewoźnika

Zmieniły się też rozkłady Kolei Śląskich, Kolei Mazowieckich i warszawskiej SKM.