BGK sfinansuje inwestycje spółki PKP PLK

BGK sfinansuje inwestycje spółki PKP PLK

31 października 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę programu emisji obligacji do kwoty 1,5 mld zł. Pozyskane środki zapewnią źródło finansowania trwających inwestycji, realizowanych w ramach obecnej perspektywy finansowej UE.

Fot. Adam Brzozowski

Emisja obligacji PKP PLK jest największą do tej pory transakcją zrealizowaną przez BGK w ramach rządowego programu Inwestycje Polskie.

- Rok temu premier zapowiedział realizację programu Inwestycje Polskie, którego finansowanie zapewniają BGK i spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe. Program, którego celem jest rozwój krajowej infrastruktury, zmaterializował się – mówi Dariusz Kacprzyk, prezes BGK. – Dziś podpisujemy umowę na sfinansowanie inwestycji PLK na rekordową kwotę 1,5 mld zł i z rekordowym terminem zapadalności obligacji – 3 lat. Środki będą wypłacone PKP PLK już w tym roku – dodaje.

Remonty za 5 mld zł
Środki z emisji obligacji, których BGK jest organizatorem i depozytariuszem, posłużą do finansowania trwającego programu inwestycyjnego PKP PLK. W tym roku wartość realizowanych przez spółkę remontów linii może przekroczyć 5 mld zł.

- To największy w historii program inwestycyjny, obejmujący 160 inwestycji w sumie na 3 tys. km linii kolejowych. Po przyspieszeniu programu uwidoczniły się potrzeby finansowe, szczególnie na wkład własny do dotacji unijnych. Teraz możemy się wesprzeć programem Inwestycje Polskie i dokończyć najważniejsze z projektów – informuje Remigiusz Paszkiewicz, prezes PKP PLK.

PKP PLK planują wykorzystać fundusze z programu Inwestycje Polskie także w perspektywie finansowej 2014-2020.

Rząd zajmie się programem
Andrzej Massel, wiceminister transportu, dodaje, że BGK od dawna zapewnia finansowanie inwestycji kolejowych. 1,5 roku temu w siedzibie BGK podpisano umowę dotyczącą emisji obligacji PKP SKM w Trójmieście, z której środki pozwoliły sfinansować program inwestycyjny spółki.

- BGK finansuje inny projekt kolejowy w Trójmieście w ramach Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. Teraz mamy do czynienia z umową, która pomoże sfinansować inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych realizowane w roku 2015 w ramach Wieloletniego Programu Inwestycji Kolejowych. WPIK jest nowelizowany.  5 listopada projekt nowelizacji będzie przedmiotem obrad rady ministrów – mówi Andrzej Massel.