A. Żurek: intermodal to oszczędność czasu i kosztów

A. Żurek: intermodal to oszczędność czasu i kosztów

14 listopada 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Już za dwa tygodnie ruszą Targi Trans Poland 2013, których wiodącym tematem będzie transport intermodalny. - Największą korzyścią dla klienta korzystającego z tego rodzaju przewozów jest oszczędność czasu i redukcja kosztów – mówi Anna Żurek z Instytutu INTL.

Fot. Rafał Wilgusiak

Poniżej prezentujemy rozmowę z Anną Żurek, kierownikiem ds. handlu i marketingu w Instytucie INTL, specjalizującym się w zakresie usprawniania i optymalizacji procesów logistycznych w przedsiębiorstwach, w której przedstawia ona korzyści wynikające z transportu intermodalnego oraz bariery blokujące jego rozwój.

Co zyskuje klient na przewozach intermodalnych?

Największą korzyścią dla klienta korzystającego z tego rodzaju przewozów jest oszczędność czasu i redukcja kosztów. Dodatkowo klient nie musi podpisywać kilku umów na transport tego samego ładunku, ponieważ wszystko otrzymuje w ramach jednego pakietu. Jest to spore uproszczenie oraz oszczędność czasu dla klienta.

Transport intermodalny w Polsce rozwija się, choć jesteśmy daleko za Europą. Dlaczego rozwój transportu intermodalnego trwa u nas tak długo ?

Największą barierą dla rozwoju transportu intermodalnego w Polsce są wysokie stawki za dostęp do infrastruktury kolejowej. W grudniu 2014 r. opłaty te mają zostać obniżone, co powinno się przekładać na tańsze przewozy, większą konkurencyjność oraz lepsze wyniki finansowe przewoźników. Ale nie dzielmy skóry na niedźwiedziu, gdyż infrastruktura nie tylko torów, jak również i terminali przeładunkowych nie jest w najlepszym stanie, co wpływa na wydłużanie czasu dostaw. Kolejna przyczyna to zbyt mała liczba terminali, szczególnie przy granicy wschodniej. Innym dość ważnym utrudnieniem w rozwoju transportu intermodalnego w Polsce jest brak przepisów prawnych, które wyraźnie i prosto regulowałyby sektor transportu intermodalnego.

Do czasu, gdy  Polska z pomocą UE nie wprowadzi zmian prawnych, ekonomiczno-finansowych i organizacyjnych transporcie intermodalnym, branża ta nadal będzie się słabo rozwijać.

Jak usprawnić logistykę w firmie?

Najprostszym sposobem na usprawnienie logistyki w danej firmie jest w odpowiedni dobór narzędzi wspomagających zarządzanie. W dzisiejszych czasach możliwości wyboru jest naprawdę wiele, a do najpopularniejszej strategii należy „just in time”, która pomaga w zmniejszeniu poziomu zapasów do minimum. W firmach produkcyjnych najczęściej stosuje się metodę 5S, która ma zapewnić ład i porządek w miejscu pracy. Najkrócej mówiąc, 1S to usuwanie nieprzydatnych rzeczy z miejsca pracy, 2S – umieszczanie potrzebnych przedmiotów na odpowiednim miejscu, 3S to utrzymywanie czystości, 4S – standaryzacja wykonywanych czynności oraz 5S polegająca na doskonaleniu metod pracy oraz dyscyplinie.

Jakie zmiany nastąpią na polskim rynku transportowym w 2014 r.?

Z początkiem  nadchodzącego roku ma zacząć obowiązywać norma o czystości spalin EURO VI, która wywoła wzrost stawek myta za starsze modele ciągników. Przewoźnicy w takim wypadku, chcąc zmniejszyć koszty, będą wymieniać swoje tabory licząc na to, że będą tańsze w utrzymaniu. Poza tym, większość firm transportowych będzie się raczej skupiać na przewozach międzynarodowych, w których to łatwiej uzyskać wyższe stawki.
Najistotniejsza dla polskiego transportu będzie walka z konkurencją zagraniczną. Po kryzysie operatorzy transportowi musieli zmienić swoje podejście do rynku, aby przetrwać. Teraz muszą szukać niszy w istniejącym rynku, by móc dalej funkcjonować.

W jakim kierunku będzie ewaluował polski transport? Gdzie jest droga rozwoju?

Polska, ze względu na położenie, jest krajem leżącym na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych Europy, co powinno dawać nam duże szanse rozwoju transportu międzynarodowego. Aby móc w pełni wykorzystać swoje położenie demograficzne potrzebna jest rozbudowa oraz poprawa istniejącej infrastruktury transportowej. Jeśli osiągniemy odpowiednio nowoczesny i trwały system infrastruktury mamy szansę na poprawę swojej konkurencyjności na polu międzynarodowym. W takiej sytuacji polski transport intermodalny miałby szansę zaistnieć na rynku międzynarodowym, co byłoby ogromną szansą dla naszej gospodarki.

Podczas targów Trans Poland 2013 przedstawiciel Instytutu INTL przedstawi temat „Wyzwania logistyczne na rynkach wschodnich – praktyczne rozwiązania problemu”. Impreza odbędzie się w dniach 26-28 listopada w Warszawie. Wśród wystawców są m.in. firmy transportowe, spedycyjne (kolejowe, drogowe, morskie), producenci taboru transportowego, wytwórcy części i podzespołów w różnych sektorach transportu, producenci systemów transportu wewnętrznego i wyposażenia magazynów, producenci rozwiązań z zakresu ITS oraz systemów zarządzania transportem.