Lubuskie: szynobusem pomiędzy stolicami

Lubuskie: szynobusem pomiędzy stolicami

22 listopada 2013 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Rusza połączenie kolejowe Zielona Góra – Gorzów Wlkp. W najbliższą niedzielę, 24 listopada po raz pierwszy na tym odcinku pojawi się jeden z czterech zakupionych przez województwo lubuskie szynobusów.

Fot. lubuskie.pl

- To kolejny przykład na to, że zwiększamy dostępność komunikacyjną mieszkańców regionu – powiedziała marszałek Elżbieta Polak. I zaprasza do korzystania z bezpłatnych przejazdów promocyjnych na linii Zielona Góra – Gorzów Wlkp. Odjazd w niedzielę o 9.45.

Szynobus, który będzie jeździł na trasie Zielona Góra- Gorzów Wlkp. to jeden z czterech tego typu pojazdów zakupionych przez województwo w ramach projektu współfinansowanego ze środków LRPO na lata 2007-2013 „Zakup pasażerskiego taboru kolejowego do obsługi połączeń organizowanych przez województwo lubuskie”. Całkowita wartość projektu: 49,2 mln zł, dofinansowanie: 41,8 mln zł.

Kolejne pojazdy będą dostarczane sukcesywnie w nieprzekraczalnym terminie do 13 grudnia 2013 r. Dwa z nich obsługiwać będą połączenia Zielona Góra – Gorzów Wlkp. już od 15 grudnia br. W okresie przejściowym, tj. do czasu uzyskania świadectwa homologacji umożliwiającego eksploatację taboru na terenie Niemiec, dwa składy obsłużą linię Kostrzyn – Krzyż. Po tym terminie jeden szynobus skierowany zostanie na linię (Krzyż) Gorzów Wlkp. – Kostrzyn (Berlin), drugi – na trasę Zielona Góra – Frankfurt (Oder). Pojazdy te będą spełniać wszystkie wymagania uwarunkowane prawem polskim i wspólnotowym. Będą posiadać od 130 do 150 miejsc siedzących, w tym minimum 130 stałych miejsc siedzących. Standard wyposażenia – 2 klasa. Każdy pojazd będzie przystosowany do przewożenia osób niepełnosprawnych - co najmniej 2 osób na wózkach inwalidzkich. Maksymalna prędkość eksploatacyjna nie będzie mniejsza od 120 km/h.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł W Śremie wykoleił się pociąg Rail Polska W Śremie wykoleił się pociąg Rail Polska
Następny artykuł Stolica: incydent na Moście Gdańskim Stolica: incydent na Moście Gdańskim