Mało brakowało, a pociąg uderzyłby w auto [film]

Mało brakowało, a pociąg uderzyłby w auto [film]

05 stycznia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Na przejeździe kolejowym w ciągu ul. Wałowej w Wadowicach doszło do niebezpiecznej sytuacji. Nierozważny kierowca utknął w korku na torach w momencie, gdy zamknęły się za nim rogatki – informują wadowiceonline.pl. 

Fot. Dominik Skudlarski

Niebezpieczna sytuacja miała miejsce w piątkowe popołudnie. Fiat panda wjechał na przejazd i stanął w korku. W międzyczasie rozległ się sygnał dźwiękowy informujący o zbliżającym się pociągu i zamknęły się półrogatki. Auto zostało uwięzione pomiędzy szlabanami. Kierowca ledwo zdążył wyjść z opresji i wydostać się z pułapki, dzięki rozsądkowi innych kierowców, którzy umożliwili mu to robiąc więcej miejsca. Chwilę później nadjechał pociąg.

Poniżej prezentujemy film przedstawiający całą sytuację:

Jak wynika z informacji PKP Polskich Linii Kolejowych kierujący pojazdami na przejazdach kolejowych i w ich obrębie bardzo często łamią podstawowe przepisy „Prawa o ruchu drogowym”. W szczególności są to przepisy wynikające z art. 28:

  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.
  2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.
  3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
  1. W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Wciąż jednak elementarnych zasad zdrowego rozsądku nie przestrzegają zarówno kierowcy pojazdów osobowych i ciężarowych, piesi i rowerzyści, jak również kierowcy autobusów komunikacji publicznej, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo wielu pasażerów. Tymczasem, jak zostało wyżej wspomniane, do zachowania szczególnej ostrożności jest zobowiązany każdy kierowca. Należy pamiętać, że kolizja na przejeździe, nawet przy niewielkiej prędkości pociągu, zawsze może być tragiczna w skutkach!

Z najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi na przejazdach kolejowych i w ich obrębie walczą Polskie Linie Kolejowe, od dziewięciu lat prowadząc i stale rozszerzając kampanię „Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i Żyj!”.