Internet w wagonach PKP IC jak w USA i Australii

Internet w wagonach PKP IC jak w USA i Australii

23 stycznia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dziś podpisana została umowa PKP Intercity z T-Mobile Polska na wdrożenie w przynajmniej 300 wagonach przewoźnika dostępu do Internetu i multimediów. Pierwsze wagony z Wi-Fi ruszą na tory po trzech miesiącach, a wszystkie po roku. Cena usługi jest nieznana, ale będą gratisy.

Fot. Adam Brzozowski

Zawarty dziś kontrakt zapewni pasażerom PKP Intercity dostęp do Wi-Fi oraz multimediów w wagonach pociągów. Aby korzystać z cyfrowych atrakcji pasażerowie powinni mieć laptop, tablet lub smartfon. Po wejściu do wagonu wyświetli się im w przeglądarce strona startowa systemu (tzw. landing page) i możliwe usługi oferowane online i offline.

Tylko polskie filmy

W systemie będzie dostępnych 40 polskich filmów (ich dostawca pozostaje jeszcze anonimowy), 15 seriali, 10 bajek oraz gry i muzyka. Treści będą pochodziły z serwerów (o pojemności 750 GB) zamontowanych w wagonach. Treści będą aktualizowane w godzinach nocnych, na stacjach postojowych.

W pierwszych 30 wagonach Internet i multimedia będą gotowe do uruchomienia po 3 miesiącach od przystąpienia do realizacji projektu. A we wszystkich wagonach usługi zostaną wprowadzone po 12 miesiącach. Być może cały projekt zakończy się w tym roku.

- W mediach pojawiła się informacja, że Wi-Fi będzie takie, jak jest w autobusach. A to będzie zupełna nowość, usługa przygotowana z firmą Nomad Digital, która jest światowym liderem jeśli chodzi o montaż WiFi w przemieszczających się obiektach – mówi  Miroslav Rakowski, prezes T-Mobile Polska.

Firma Nomad Digital chwali się udanymi wdrożeniami mobilnych systemów Internetu i multimediów w USA, w Kanadzie i w Australii.

Antena na dachu

Według prezesa Rakowskiego nie chodzi o proste zainstalowanie modemu. Powstanie skomplikowany system z antenami poza wagonami (na dachu), dzięki czemu uniknie się problemu klatki Faraday’a. Do tego dochodzą anteny wewnątrz wagonów. I trzecia rzecz – zintegrowanie różnych technologii w jedną całość.

- Minimalna prędkość Internetu, jaką zagwarantujemy to będzie 1,5 Mb/sek (między terminalem i hotspotem). Faktyczną prędkość będzie zależała od miejsca i czasu, w jakim znajdzie się pociąg. Średnia prędkość powinna wynieść24 – 42 Mb/sek. Po wprowadzeni LTE ten parametr pójdzie do góry – opowiada prezes T-Mobile Polska.

Dla T-Mobile uruchomienie Internetu w wagonach PKP Intercity jest częścią inwestycji w Internet na terenie całego kraju (sieć LTE).

Internet i multimedia będą wprowadzane sukcesywnie do 300 wagonów PKP Intercity. Przewoźnik zaproponował firmie T-Mobile rozszerzenie usługi także o pociągi Pendolino, ale nie wiadomo, czy operator telekomunikacyjny zdecyduje się na ten krok.

Nieznane są jeszcze ceny za dostęp do W-Fi i multimediów. Wiadomo, że opłaty za te usługi nie będą doliczane do ceny biletu. A podczas wdrażania systemu, czyli przez pierwszych 12 miesięcy, usługi będą świadczone bezpłatnie.

- A później? Zobaczymy. Zgodnie z umową przynajmniej 10 proc. klientów powinno mieć dostęp do usługi gratis. Nie jest określone jaka to będzie grupa. Ale jestem pewien, że będą to klienci T-Mobile - prognozuje Miroslav Rakowski.

Także w pociągach międzynarodowych

Internet znajdzie się w pociągach kursujących po najbardziej popularnych krajowych i międzynarodowych trasach m. in. na osi: Trójmiasto - Warszawa - Kraków/ Katowice, Szczecin – Poznań - Warszawa, Poznań - Wrocław - Katowice - Bielsko-Biała oraz Warszawa – Wiedeń – Villach, Warszawa – Praga, Warszawa – Berlin, czy Warszawa – Kolonia – Amsterdam.

PKP Intercity rozliczy się z T-Mobile w barterze, tzn. operator telekomunikacyjny otrzyma powierzchnię reklamową w taborze kolejowym. W zamian zobowiąże się otrzymać usługę.