Transport miejski Kraków – drugie w Polsce miasto z metrem?

Kraków – drugie w Polsce miasto z metrem?

27 stycznia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Temat metra w Krakowie wraca co jakiś czas. Projekt systemu ma zostać wpisany do studium zagospodarowania przestrzennego tego miasta w 2020 roku. Dzięki inwestycji zmniejszyłby się w mieście ruch samochodów, a co za tym idzie, także zanieczyszczenie atmosfery.

Fot. Astrorek, Wikimedia, lic. GNU

Zalążkiem krakowskiego metra miał być tunel dla tramwajów biegnący pod tamtejszym dworcem głównym. Ostatecznie metro nie powstało, a tunel został tunelem. Temat powrócił i władze stolicy Małopolski zgłosiły chęć budowy pierwszej linii podziemnej kolejki w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Ma połączyć Nową Hutę z Bronowicami. Według informacji „Dziennika Polskiego” władze miasta chciałyby żeby projekt mógł dostać finansowane unijne z perspektywy na lata 2014-2020. Jednak jak powiedział „Kurierowi Kolejowemu” Jan Machowski z miejskiego biura prasowego realizacja tej inwestycji rozpocznie się prawdopodobnie dopiero po 2020 roku. – Projekt będzie wpisany do studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa dla okresu po roku 2020 – mówi.

Jeszcze jedną ciekawą informację podaje „Dziennik Polski”. W finansowanie projektu zaangażować by się miała, obok funduszy unijnych, także partner prywatny. Według Jana Małachowskiego jest to możliwe, ale na razie jest zbyt wcześnie by mówić o tym w jaki sposób prywatna firma miałaby współfinansować budowę metra.

Pierwsza linia krakowskiego metra biegłaby tylko częściowo pod ziemią. 9 z 17 kilometrów linii znajdowałaby się na powierzchni ziemi. Szacowany koszt realizacji całej inwestycji to 9-11 mld zł.