ABB ulepszy szwedzkie pociągi za 200 mln dolarów

ABB ulepszy szwedzkie pociągi za 200 mln dolarów

03 lutego 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Firma ABB zdobyła w Szwecji zamówienie na wyposażenie składów nowej generacji. Rekordowy kontrakt w zakresie systemów elektrycznych dla wszystkich z 36 pociągów dużych prędkości nowej generacji należących do SJ zwiększy niezawodność, energooszczędność oraz poprawi punktualność.

Fot. Laserpekare, Wikimedia

Szwedzki państwowy operator pociągów SJ zainwestuje w sumie około 510 mln dolarów w obszerny program modernizacji pociągów SJ 2000, w ramach którego ABB dostarczy i wdroży energooszczędną technologię. Zamówienie zostanie zaksięgowane w I kwartale 2014 r. ABB wyposaży składy w kompletne systemy przekształcania mocy i sterowania, gwarantując nowoczesną technologię na następne dziesięciolecia. Pociągi, które zostały przygotowane do eksploatacji pod koniec lat 80., będą również odnawiane wewnątrz.

ABB dla KDP

Pierwszy zmodernizowany pociąg zostanie dostarczony w 2015 r. Po przejściu testów i pozytywnej ewaluacji rozpocznie się modernizacja pozostałych pociągów, która potrwa do 2019 roku. Demontaż oraz montaż zostanie wykonany w Szwecji we współpracy z lokalnym partnerem.

- Wyposażenie dla szybkobieżnych pociągów to rynek rosnący dla biznesu kolejowego ABB. Jesteśmy w nim dobrze spozycjonowani, bazując na naszych połączonych rozwiązaniach energetyki i automatyki - powiedział Ulrich Spiesshofer, prezes ABB. - Dzięki obszernemu portfolio rozwiązań dla trakcji, pakietów w zakresie energoelektroniki oraz wiedzy specjalistycznej w zakresie zarządzania projektami - tak globalnie, jak i na rynku szwedzkim - jesteśmy solidnym partnerem dla najlepszych operatorów kolejowych, w tym również dla SJ w Szwecji.

W Szwecji pasażerów stale przybywa

Unowocześnione systemy elektryczne pociągów SJ 2000 zapewnią bardziej niezawodne zasilanie przy jednoczesnym znacznym zmniejszeniu zużycia energii. Punktualność, niezawodność oraz większy komfort są kluczowymi czynnikami dla dalszej poprawy satysfakcji klienta.

- Popyt na przyjazne środowisku i komfortowe podróżowanie będzie coraz większy. Od roku 1997 do roku 2010 liczba kolejowych podróży pasażerskich zwiększyła się o 59 procent. Wszystko wskazuje na to, że te liczby będą rosnąć, zwłaszcza w kategorii podróży biznesowych, ponieważ firmy pozostają wierne swojemu przywiązaniu do zrównoważonego rozwoju - powiedział Crister Fritzson, prezes SJ. - Dzięki tej inicjatywie w ofercie SJ znajdą się najbardziej komfortowe połączenia kolejowe na głównych trasach międzymiastowych w Szwecji.

Zakres dostawy ABB obejmuje przekształtniki trakcyjne, transformatory trakcyjne, systemy przetwornic statycznych, systemy sterowania oraz wyposażenie audio-informacyjne. Niedawno ABB z sukcesem zakończyła projekt modernizacji pociągów dużych prędkości InterCityExpress (ICE 1), należących do Deutsche Bahn, krajowego operatora kolejowego w Niemczech.

Wagony pociągów SJ 2000 zostały wyprodukowane w drugiej połowie lat 80. przez firmę ASEA, która jest jednym z poprzedników ABB. W kategorii komfortu, przestrzeni i usług są to jedne z najlepszych pociągów w swojej klasie. SJ 2000 to jedyny w Szwecji pociąg wyposażony w specjalnie zaprojektowane wychylne pudło, które utrzymuje komfort pasażerów podczas jazdy dużą prędkością na zakrętach.