PLK apelują o większą ostrożność w czasie ferii

PLK apelują o większą ostrożność w czasie ferii

07 lutego 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W okresie zimowych ferii szkolnych PKP Polskie Linie Kolejowe przypominają o bezpieczeństwie podczas podróży koleją i przechodzenia przez tory. Miejsca te nie są zagrożeniem, jeśli zachowane są podstawowe zasady bezpieczeństwa. Właściwe nawyki kolejarze kształtują cały rok realizując kampanię „Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj!” oraz przez działania Straży Ochrony Kolei. 

Fot. PKP PLK

W 2013 roku w miejscach niedozwolonych doszło do 256 wypadków, zginęło 187 osób a 60 zostało ciężko rannych. W 2013 r. na przejazdach doszło do 211 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów. Zginęło 35 osób a 34 zostały ciężko ranne. To o 13 wypadków mniej niż rok wcześniej. Skontrolowano także ponad 19 tys. „dzikich przejść” i 12 tys. przejazdów kolejowo-drogowych.

W 2014 r. i poprzednim wszystkie wypadki śmiertelne na kolei wynikały z braku zachowania ostrożności przez osoby postronne, szczególnie podczas przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych. 

Jednym z zadań PKP Polskich Linii Kolejowych jest przypominanie o zagrożeniach wynikających z ruchu pociągów. W tym celu od 2005 roku zarządca infrastruktury prowadzi kampanię społeczną Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. Działania PLK przygotowują do właściwego zachowania w obrębie linii kolejowych i korzystania z przejść przez tory. Poprawie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych służą m.in.: akcja pn. „Październik miesiącem edukacji” – intensyfikacja działań edukacyjnych, „Zero tolerancji dla przechodzenia przez tory kolejowe w miejscach niedozwolonych”; projekt pn. „Bezpieczny piątek”; formularz „Zgłoś usterkę” – formularz dostępny na stronie internetowej. Więcej o działaniach PLK w tej sferze znajduje się pod adresem www.bezpieczny-przejazd.pl

Istotnym elementem poprawy bezpieczeństwa na terenie kolejowym są działania Straży Ochrony Kolei. Służba ta w bieżących zadaniach uwzględnia profilaktykę i akcje kierowane do dzieci i młodzieży. W okresie ferii zimowych nad bezpieczeństwem czuwało już ponad 5 500 funkcjonariuszy, którzy współpracują z innymi służbami - policją, strażą miejską, strażą graniczną, żandarmerią wojskową.

Działania te wspierają patrole SOK z psami - w sumie jest ich 231, patrole w pociągach –  w liczbie 1433, a także patrole stacji, dworców i przystanków osobowych - łącznie 1593. Oprócz tego, do pilnowania bezpieczeństwa na szlakach kolejowych funkcjonariusze wykorzystują mobilne centra monitorowania. Szczególnie obserwowane są miejsca, w których zauważono przechodzenie przez tory z naruszeniem zasad bezpieczeństwa, incydenty z obrzuceniami pociągów lub układaniem przeszkód na torach.

Bezpieczeństwo jest priorytetem dla PKP Polskich Linii Kolejowych. – Zarządca infrastruktury prowadzi działania podnoszące poziom bezpieczeństwa w obszarze inwestycyjnym – to modernizacje przejazdów, zabudowa nowych rozjazdów, zakup urządzeń do wykrywania usterek taboru, technicznym np. zakup rejestratorów rozmów na posterunkach, pracowniczym – przez szkolenia dyżurnych, współpracę ze szkołami w przygotowaniu kadry i organizacyjnym – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.