Strabag zmodernizuje układ torowy LCS Skierniewice

Strabag zmodernizuje układ torowy LCS Skierniewice

19 lutego 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W ramach kontraktu z PKP PLK dotyczącego wdrożenia systemu ERTMS/ETCS poziom 2/GSM-R na odcinku Warszawa Zachodnia-Koluszki i Koluszki - Łódź Widzew oraz zaprojektowania i wykonania Lokalnego Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym (LCS) Skierniewice, Strabag Rail Polska zrealizuje roboty z branży torowej. Wartość kontraktu to 443 mln zł brutto, z czego Strabag otrzyma ponad 100 mln zł.

Fot. Strabag

Kontrakt firmy Strabag Rail Polska obejmuje roboty z branży torowej. Celem zadania jest zmodernizowanie układu torowego LCS Skierniewice – dużej stacji węzłowej i przyległych do niej posterunków ruchu. Zakres robót obejmuje budowę oraz przebudowę nawierzchni i podtorza kolejowego. W ramach realizacji konieczne będzie rozebranie starego torowiska o długości blisko 50 km oraz zdemontowanie ponad 100 rozjazdów. Nowe tory o długości 34 km zbudowane zostaną z szyn typu 60E1 i 49E1 na podkładach strunobetonowych i drewnianych. Powstaną 74 nowe rozjazdy i zmodernizowane zostaną 4 przejazdy kolejowe.

Realizacja prowadzona będzie w systemie „zaprojektuj i zbuduj” na podstawie Żółtej Księgi FIDIC. Zgodnie z warunkami kontraktowymi wykonawca przygotuje kompleksową dokumentację projektową wraz z uzyskaniem wszystkich niezbędnych decyzji i pozwoleń, wykona wymagane testy, badania i odbiory oraz przygotuje kompleksową dokumentację powykonawczą.

Wszystkie prace w ramach kontraktu będą prowadzone przez spółkę Strabag Rail Polska przy wykorzystaniu najnowocześniejszego w kraju parku torowych maszyn budowlanych. Bezpośrednio przy realizacji kontraktu będzie pracował wysokowydajny sprzęt specjalistyczny, m.in. podbijarki torowe, podbijarki rozjazdowe, dynamiczne stabilizatory podtorza, dźwigi kolejowe i profilarki tłucznia. Wysoka wydajność tych nowoczesnych maszyn pozwala na przyspieszenie wykonania kolejnych faz robót, a w efekcie prowadzi do kilkukrotnego, w porównaniu do metody tradycyjnej, skrócenia czasu wykonania całego zadania.

Istotnym elementem realizowanego przez Konsorcjum kontraktu będzie zabudowa nowoczesnego systemu ERTMS/ ETCS poziom 2 pracującego w oparciu o technologię GSM-R. ERTMS to Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym (European Rail Traffic Managment System), którego celem jest zintegrowanie systemu transportu kolejowego w Europie. Za wykonanie tego zakresu prac będzie odpowiedzialna firma Thales Polska (lider konsorcjum).

Budowa będzie prowadzona przez 27 miesięcy od momentu podpisania umowy i zakończy się w kwietniu 2016 r. Projekt jest współfinansowany z funduszy europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Podlasie: dwuletni przetarg na przewozy Podlasie: dwuletni przetarg na przewozy
Następny artykuł Przewozy Regionalne odnawiają tabor Przewozy Regionalne odnawiają tabor