Akcja UTK i SOK nt. bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych

Akcja UTK i SOK nt. bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych

12 marca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Urząd Transportu Kolejowego we współpracy ze Strażą Ochrony Kolei rozpoczyna w najbliższą niedzielę, 16 marca br. akcję edukacyjną dotyczącą bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

Fot. bezpieczny-przejazd.pl

Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych wynikają głównie z powodu błędów popełnianych przez kierowców i pieszych, którzy naruszają obowiązujące zasady bezpieczeństwa i przepisy.

W ramach kampanii opracowano ulotki dedykowane dla kierowców, które będą przekazywane przez pracowników Urzędu Transportu Kolejowego i funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei podczas akcji informacyjno-profilaktycznych organizowanych na przejazdach. Przygotowany został również specjalny poradnik dla zmotoryzowanych.

Dążąc do zwiększenia skuteczności kampanii, UTK zwrócił się za pośrednictwem pracodawców do maszynistów, aby przypomnieć, że stosowanie sygnałów dźwiękowych w miejscach ustawienia wskaźników W6, W6a i W6b jest obligatoryjne. Maszyniści, którzy nie odpowiadają za błędy kierowców, mogą w ten sposób wpłynąć na ich zachowanie i właściwą reakcję przed przejazdem kolejowym. Prawidłowe postępowanie w takich sytuacjach pozwoli uratować ludzkie życie.

W 2013 roku na prawie 14 tysiącach przejazdów kolejowo-drogowych w Polsce doszło do 211 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów, w których zginęło 35 osób, a ponad 30 zostało rannych. Zdecydowana większość zdarzeń miała miejsce na niestrzeżonych, oznakowanych krzyżem św. Andrzeja i znakiem STOP przejazdach kategorii D oraz kategorii C wyposażonych w sygnalizację świetlną.

W celu podnoszenia świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowo – drogowych, w okresie od 16 marca do 11 maja, w 18 wybranych, newralgicznych lokalizacjach na terenie całego kraju zostanie przeprowadzona akcja informacyjna- profilaktyczna.