Na E30 powstanie system radiolokacyjny za 49 mln zł

Na E30 powstanie system radiolokacyjny za 49 mln zł

19 marca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe, czyli narodowy zarządca infrastruktury kolejowej uzyskał wszystkie niezbędne decyzje lokalizacyjne na zabudowę urządzeń radiolokacyjnych systemu GSM-R. Inwestycja dotyczy odcinka linii kolejowej E30 Legnica – Wrocław – Opole.

Fot. Kapsch

Dzięki wydanym decyzjom wykonawca inwestycji, konsorcjum firm Kapsch CarrierCom i Kapsch CarrierCom AG, może przystąpić do składania wniosków o pozwolenie na budowę systemu. Inwestycja wyceniona została na ponad 49 mln złotych, czas jej realizacji to 24 miesiące.

Po ukończeniu tego projektu na całej długości linii kolejowej E 30 z Opola do granicy z Niemcami sterowanie ruchem pociągów będzie odbywało się za pomocą systemu komunikacji bezprzewodowej GSM-R. Na odcinku od Legnicy do Węglińca system jest już niemal gotowy. Do końca marca tego roku mają zakończyć się jego odbiory techniczne. Prace wykonano zgodnie z planem w czasie 26 miesięcy. Wykonawcą systemu na tym odcinku również jest konsorcjum firm Kapsch CarrierCom.

GSM-R (ang. Global System for Mobile Communication – Rail) to system łączności cyfrowej oparty o standard GSM, zaprojektowany specjalnie na potrzeby transportu kolejowego. Umożliwia on nie tylko komunikację głosową, ale również przesyłanie danych między centrum sterowania ruchem, a pociągami działającymi w systemie ETCS poziomu drugiego. System GSM-R w połączeniu z ETCS stanowi Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS) poziomu drugiego. Jest to wspierany przez Unię Europejską projekt jednolitego systemu sterowania ruchem kolejowym. Ma zapewnić tzw. interoperacyjność transportu kolejowego. Pozwala na swobodne poruszanie się pociągów po sieciach kolejowych poszczególnych państw bez konieczności zatrzymywania się na granicach oraz wymiany lokomotyw czy maszynistów. Dzięki niemu pasażerowie pociągów na liniach wyposażonych w ten system będą podróżowali szybciej przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Zadanie „Projekt, budowa i wdrożenie systemu ERTMS na odcinku linii kolejowej E30 Legnica – Wrocław – Opole oraz opracowanie rezultatów studium wykonalności i sporządzenie załączników do wniosku o dofinansowanie” realizowane jest w ramach projektu POIiŚ 7.1-14 „Modernizacja linii kolejowej E 30, Etap II. Wdrożenie ERTMS/ETCS i ERTMS/GSM-R w Polsce na odcinku Legnica – Wrocław – Opole”.