Kujawsko-pomorski pociąg do gwiazd w Brukseli

Kujawsko-pomorski pociąg do gwiazd w Brukseli

20 marca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Kujawsko-pomorski pociąg do gwiazd to tytuł wystawy, którą poseł Tadeusz Zwief-ka otworzył w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Ekspozycja przed-stawia potencjał innowacyjny województwa kujawsko-pomorskiego, w tym ofertę Pesy.

Fot. tzwiefka.pl

W jej otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele władz województwa oraz  wielu gości z całej Europy.

- Województwo kujawsko-pomorskie jest powszechnie znane ze swoich walorów kulturalno-turystycznych, takich jak Bory Tucholskie, liczne zabytki architektury romańskiej i gotyckiej oraz wielu innych świadectw bogatej historii. Wystawa w Parlamencie Europejskim ma zwrócić uwagę na inne oblicze regionu, będącego także ośrodkiem nowoczesnej myśli technologicznej w dziedzinach takich jak astronomia czy ekologiczny transport – powiedział Tadeusz Zwiefka.

Wystawa składa się z dwóch części – poświęconej edukacji i nowoczesnej myśli oraz skupionej na potencjale ekonomicznym i rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw.

- W naszym regionie nie tylko pielęgnowana jest bogata tradycja astronomiczna związana z postacią Mikołaja Kopernika, ale przede wszystkim wykonuje się badania astronomiczne na wysokim, światowym poziomie. Świetnym przykładem jest projekt Astrobaza, będący autorskim pomysłem samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Stanowi on wyjątkową inicjatywę nie tylko na skalę Polski, ale także Europy. W czternastu w pełni wyposażonych obserwatoriach astronomicznych uczniowie mogą śledzić zarówno bliskie obiekty Układu Słonecznego, jak i odległe układy gwiazd oraz znajdujące się miliony lat świetlnych od Ziemi „Wyspy Wszech-świata” – galaktyki – dodał poseł Zwiefka.

Także regionalni przedsiębiorcy nie pozostają w tyle za europejską konkurencją. Jako przykład wystawa pokazuje najnowsze osiągnięcia firmy Pesa – producenta in-nowacyjnych, ekologicznych tramwajów i pociągów.

Wystawa powstała przy współpracy z Planetarium Media oraz Pesą.