Rwanda zachęca Polaków do inwestowania w kolej

Rwanda zachęca Polaków do inwestowania w kolej

25 marca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Z wizytą do Łodzi przyjechała Christine Nkulikiyinka, Ambasador Rwandy w Berlinie z akredytacją min. na Polskę. Spotkanie z Witoldem Stępniem, marszałkiem województwa łódzkiego oraz późniejsze seminarium inwestycyjne z przedsiębiorcami przybliżyły sytuację gospodarczą Rwandy oraz zachęciły do polsko-afrykańskiej współpracy.

Fot. Lemurbaby, Wikimedia

Rwanda może być atrakcyjnym kierunkiem polskich inwestycji, gdyż obecnie jest jedną z najstabilniejszych gospodarek afrykańskich. Charakteryzuje się około dziesięcioprocentowym wzrostem PKB i systematycznie od 2005 r. osiąga wysokie notowania w rankingach Banku Światowego. Pod kątem środowiska sprzyjającego rozwojowi biznesu plasuje się na 52. pozycji w świecie (Polska zajmuje 55 miejsce).
Priorytetowe dla rozwoju Rwandy są inwestycje infrastrukturalne zwłaszcza w zakresie infrastruktury kolejowej. Obecnie w kraju tym nie ma żadnych linii kolejowych. Natomiast w listopadzie 2013 roku ruszyła budowa linii łączącej Bużumburę (stolica sąsiedniego Burundi), Kigali w Rwandzie z Kampalą (Uganda), Nairobi i portem w Mombasie nad Oceanem Indyjskim.

Pozostałe branże, które chce rozwijać Rwanda to:

  • energetyka. Ze względu na rosnącą klasę średnią, szybki wzbogacającą się populację oraz dynamiczny rozwój zakładów produkcyjnych wzrasta popyt na energię elektryczną,
  • usługi telekomunikacyjne,
  • górnictwo, przemysł wydobywczy oraz przetwarzanie surowców naturalnych,
  • sektor budowlany. Rząd postawił sobie za jeden z priorytetów wybudowanie w najbliższych latach 5 tysięcy lokali mieszkalnych,
  • edukacja i ochrona zdrowia,
  • rolnictwo, sadownictwo, ogrodnictwo.

Przedsiębiorcom zainteresowanym możliwością nawiązania współpracy gospodarczej z Rwandą szerszymi informacjami służy Regionalna Izba Gospodarcza w Łodzi.