PLK: kierowco, zatrzymaj się przed znakiem STOP!

PLK: kierowco, zatrzymaj się przed znakiem STOP!

26 marca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Modernizacja urządzeń, remont nawierzchni, wymagane oznakowanie przejazdów, szkolenie personelu to stałe działania zarządcy infrastruktury, PKP Polskich Linii Kolejowych, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na styku toru i drogi. Niezbędne jest również właściwe zachowanie kierowców, opisane w kodeksie ruchu drogowego. PLK przypomina te zasady w ramach kampanii Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj!

Fot. Małgorzata Starczewska

Pomimo apeli, ostrzeżeń, działań Straży Ochrony Kolei i policji, nieuwaga jest przyczyną 99% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. W pierwszym kwartale 2014 r. doszło do 40 wypadków, w wyniku których zginęło 7 osób. Każde zdarzenie to przede wszystkim tragedia dla poszkodowanych i ich rodzin. Wymiar eksploatacyjny, to blokada sieci kolejowej, opóźnienia pociągów, angażowanie służb ratowniczych i technicznych.

Modernizowane linie zyskują bezkolizyjne przejazdy, przybywa urządzeń sygnalizacyjnych, wspomagających kierowców, ale obowiązują kodeksu: „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy”.

Kodeksowy wymóg przypomina PLK w kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. Poza planowanymi działaniami SOK, w od początku roku odbyło się już kilkadziesiąt prelekcji edukacyjnych, akcje informacyjne na przejazdach, spotkania z dziećmi i młodzieżą, min. w Szczecinie i Trójmieście.

PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Urząd Transportu Kolejowego przygotowały specjalny poradnik dla zmotoryzowanych. Publikacja zawiera dane o przejazdach kolejowo - drogowych, zachowaniach kierowców, statystyki wypadkowych, a także najczęstsze błędy uczestników ruchu drogowego. „Zgłoś usterkę” dzięki takiemu formularzowi na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl, od początku roku przyjęto sygnały kierowców i technicy szybko  usunęli 8 awarii na przejazdach kolejowo – drogowych.

Bezpieczeństwo promuje także IV Międzynarodowy Konkurs Rysunkowy o przejazdach. Nadesłano już ponad 600 rysunków.

Według krajowych i europejskich statystyk do 99% wypadków dochodzi z winy kierowców, którzy np. lekceważą znaki STOP, przejeżdżają pod zamykającymi się rogatkami, bądź omijają półrogatki.Bezpieczeństwo na sieci kolejowej to jeden z priorytetów działań PKP Polskich Linii Kolejowych. Aby je zapewnić zarządca infrastruktury szkoli personel, remontuje i modernizuje przejazdy, buduje bezkolizyjne tunele i wiadukty.