Nowy nabytek DB – Velaro jeżdżące 300 km/h

Nowy nabytek DB – Velaro jeżdżące 300 km/h

06 kwietnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W minioną środę w Berlinie firmy Siemens i Deutsche Bahn zaprezentowały nowy pociąg dużych prędkości ICE 3 serii 407, ulepszony, energooszczędny i bardziej przyjazny dla niepełnosprawnych, w porównaniu z wcześniejszą wersją Velaro.

Fot. Siemens

Jochen Eickholt, szef dywizji kolejowej w Siemensie przekazał Rüdigerowi Grube, prezesowi DB ósmy egzemplarz serii ICE 3, który jest ostatnim z pierwszej, dostarczonej przewoźnikowi partii składów. Odbiór ICE 3 odbył się w obecności niemieckiego ministra transportu Alexandra Dobrindta.

Nowe składy zaczęły wozić pasażerów na trasie Kolonia – Frankfurt nad Menem - Stuttgart pod koniec grudnia 2013 r.

W pojazdach zamontowano monitory, na których wyświetlane są informacje o aktualnym położeniu pociągu. W każdym ICE 3 jest wagon restauracyjny z 16 miejscami.

Prędkość maksymalna pociągu to 300 km/h.

Po raz pierwszy w pociągach DB pojawiła się winda do wygodnego wprowadzania na pokład osób poruszających się na wózkach. Dla wózkowiczów przewidziano specjalne przestrzenie wyposażone w stoliki oraz przyciski, którymi mogą wezwać personel pociągu.

Dla osób niedowidzących zamontowano specjalne oznakowania i prowadnice oraz wypukłe numery foteli.

Seria pojazdów 407 oparta jest na znanej platformie składów dużych prędkości Velaro. Tak jak poprzednia seria pociągów, ICE 3 ma 8 wagonów i może zabrać 444 pasażerów, w tym 111 w klasie pierwszej. Dwie jednostki można sprzęgnąć razem, uzyskując pociąg, który zabierze 888 pasażerów.

W maju w nowych składach DB pojawi się mobilny internet.

Siemens dostarczy kolejom niemieckim w sumie 17 składów ICE 3. Kolejne jednostki będą przechodziły testy we Francji i Belgii, ponieważ pociągi będą docelowo kursowały w relacjach międzynarodowych.