Raport UE: polski transport najgorszy we Wspólnocie

Raport UE: polski transport najgorszy we Wspólnocie

11 kwietnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W rankingu Komisji Europejskiej dotyczącym stanu transportu w poszczególnych krajach członkowskich Polska uplasowała się na ostatnim miejscu. W zestawieniu wzięto pod uwagę zarówno drogi, kolej, lotnictwo oraz transport morski.

Fot. PKP PLK

Komisja opracowała taki ranking pierwszy raz w swojej historii. Porównano w nim wyniki państw członkowskich w 22 kategoriach dotyczących transportu, wyróżniając w obrębie większości tych kategorii pięć krajów, które osiągnęły najlepsze wyniki, i pięć z wynikami najgorszymi.

Okazało się, że Polska, obok Bułgarii aż w 9 kategoriach znalazła się w koszyku z najgorszymi wynikami. A jedynie 3 razy (tak samo jak Bułgaria) byliśmy wśród pięciu państw z najwyższymi wynikami. To uplasowało nas na ostatnim miejscu wśród wszystkich państw UE.

Najlepszymi wynikami mogą się poszczycić Holandia i Niemcy, które aż w 11 kategoriach zajęły czołowe miejsca. Tym samym zajmują najwyższe pozycje w tabeli, zaraz po nich plasują się Szwecja, Wielka Brytania i Dania.

Systemy transportowe unijnych państw były oceniane według następujących kryteriów: jednolity rynek (dostęp do rynku, regulacja), infrastruktura, wpływ na środowisko, bezpieczeństwo, transpozycja prawa unijnego, naruszenia prawa unijnego, innowacje i badania naukowe oraz logistyka.

Zestawienie to stworzono wykorzystując dane z różnych źródeł (z Eurostatu, Europejskiej Agencji Środowiska, Banku Światowego i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). W nadchodzących latach Komisja zamierza poprawić jakość stosowanych wskaźników, we współpracy z państwami członkowskimi, przedsiębiorstwami i innymi zainteresowanymi stronami, a także śledzić postępy w poszczególnych państwach członkowskich.

Celem stworzonego rankingu jest pokazanie zróżnicowania wyników osiąganych przez państwa członkowskie w kwestiach związanych z transportem na terytorium Europy. Tabela wyników ma również pomóc państwom członkowskim w zidentyfikowaniu obszarów, w których konieczna jest poprawa, i określeniu priorytetów w zakresie inwestycji i przedmiotowej polityki.

- Taka tablica wyników to wspaniałe narzędzie, które graficznie przedstawia rezultaty naszych dotychczasowych wysiłków na drodze do skuteczniejszego, bardziej przyjaznego dla użytkowników i środowiska oraz bezpieczniejszego systemu transportu – mówi Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za mobilność i transport. - Daje ona oczywiście jedynie chwilowy obraz sytuacji, lecz może posłużyć nam i państwom członkowskim jako punkt odniesienia i źródło inspiracji w kształtowaniu dalszej współpracy.

Tablicę wyników uzupełniają statystyki (bez rankingów) dotyczące poszczególnych krajów (z danymi na temat wydatków na transport, udziału poszczególnych rodzajów transportu w rynku i finansowania ze środków unijnych na inwestycje w dziedzinie transportu).