Bezpieczeństwo na przejazdach – finał akcji UTK i SOK

Bezpieczeństwo na przejazdach – finał akcji UTK i SOK

18 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Głównym powodem wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych są błędy popełniane przez kierowców i pieszych, którzy naruszają obowiązujące przepisy. Według danych PKP PLK w 2013 r. na prawie 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych w Polsce doszło do 211 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów, w których zginęło 35 osób, a ponad 30 zostało rannych.

Fot. PKP PLK

Zdecydowana większość zdarzeń miała miejsce na niestrzeżonych, oznakowanych krzyżem św. Andrzeja i znakiem STOP przejazdach kategorii D oraz kategorii C wyposażonych w sygnalizację świetlną.

11 maja br. zakończyła się zorganizowana przez Urząd Transportu Kolejowego we współpracy ze Strażą Ochrony Kolei akcja edukacyjna dotycząca bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, adresowana przede wszystkim do kierowców. W kilku lokalizacjach w akcji wzięli udział również policjanci.

W celu podniesienia świadomości, zarówno kierowców, jak i pozostałych uczestników ruchu rozdano ok. 2000 sztuk ulotek oraz odpowiadano na pytania związane z zachowaniem na przejazdach.

Rozpoczęta 16 marca kampania odbyła się na osiemnastu przejazdach, m.in. w Gdyni, Lublinie i Opolu. Cieszyła się dużym zainteresowaniem kierowców oraz pieszych. Dzięki współpracy UTK, SOK oraz spółki PKP Polskie Linie Kolejowe wydano również specjalny poradnik dla zmotoryzowanych.

23 maja rozpocznie się X edycja kampanii społecznej PKP PLK Bezpieczny Przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”.