Nawet 8 lat więzienia za kradzież kolejowych kabli

Nawet 8 lat więzienia za kradzież kolejowych kabli

20 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

SOK zatrzymała kolejnego sprawcę uszkodzenia infrastruktury kolejowej. Od stycznia do kwietnia Straż Ochrony Kolei ujęła 262 złodziei. Formacja współpracuje z innymi służbami i wykorzystuje nowoczesny sprzęt by przeciwdziałać kradzieżom. Za tworzenie zagrożenia w ruchu lądowym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Fot. SOK

W tym tygodniu, na szlaku Warszawa Włochy – Józefinów, funkcjonariusze SOK ujęli rabusia kabli zasilających urządzenia sterowania ruchem kolejowym. W Warszawie, na moście Gdańskim, patrol złapał dwóch sprawców podobnej kradzieży.

Efekty przynosi również współpraca z policją. Na stacji Radziwiłłów Mazowiecki funkcjonariusze z Posterunku Policji w Puszczy Mariańskiej ujęli amatora przywłaszczenia przewodów zasilających. Za te czyny sprawcom grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Działania SOK w 2013 i 2014 r. ograniczyły kradzieże urządzeń związanych z bezpieczeństwem ruchu prawie o 10 proc. Ograniczeniom negatywnego zjawiska sprzyja wsparcie specjalistycznego sprzętu SOK m.in. samochodów terenowych i pojazdów MCM (Mobilne Centra Monitoringu).

Również zapis w ustawie (zgodnie z art. 254 a k.k.), że za uszkodzenie, zniszczenie, zabór lub uczynienie niezdatnym do użytku części sieci infrastruktury oraz linii kolejowej, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii wszystkim sprawcom grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 powinien być ostrzeżeniem.

Linie kolejowe ze względu na sposób prowadzenia ruchu wyposażone są w specjalistyczne urządzenia odpowiedzialne za bezpieczne kursowanie pociągów, zamykanie rogatek na przejazdach, oświetlenie stacji i peronów. Każda ingerencja w urządzenia to narażanie bezpieczeństwa podróżujących osób oraz przewozu towarów, opóźnienia pociągów – tworzenie realnego zagrożenia w ruchu lądowym.

Kolejarze przypominają: w sytuacji zagrożenia, kradzieży lub dewastacji na obszarze kolejowym do dyspozycji jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00.