Ruszyła 10. edycja kampanii Bezpieczny przejazd [foto]

Ruszyła 10. edycja kampanii Bezpieczny przejazd [foto]

23 maja 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Niestosowanie się do przepisów drogowych i nieuwaga – to według PKP Polskich Linii Kolejowych główne przyczyny wypadków na przejazdach drogowo-kolejowych. Aby ograniczyć ich liczbę, dziś, jednocześnie w 23 miastach Polski już po raz 10. ruszyła kampania Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj”.

Fot. Agnieszka Jurewicz

Jak informują PKP PLK, w 2013 r. wypadki na przejazdach i z udziałem pieszych spowodowały przerwy w ruchu wynoszące łącznie ponad 31 dni. Opóźnionych z tego powodu było ponad 3 tys. pociągów. Według najnowszych danych, w kwietniu 2014 r. doszło do 9 wypadków i kolizji z udziałem samochodów na przejazdach kolejowo-drogowych, w których 2 osoby zginęły.

– Każdy przejazd kolejowy jest bezpieczny, 99 proc. wypadków wynika z winy kierowców i niewłaściwego ich zachowania – przekonuje Andrzej Pawłowski, wiceprezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Kampania Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”, której głównym organizatorem są PKP Polskie Linie Kolejowe, to przede wszystkim działania edukacyjne. Przedstawiciele PKP PLK organizują spotkania w szkołach dla dzieci i młodzieży, prowadzą kampanię informacyjną w mediach oraz wspólne akcje pod nazwą „Bezpieczny piątek” i „Bezpieczny poniedziałek” ze Strażą Ochrony Kolei i policją.

Spada liczba wypadków na przejazdach

W Polsce jest ponad 13 tys. przejazdów kolejowo-drogowych. Według danych PKP PLK, średnio co 19 godzin przez nieostrożność kierowców i pieszych dochodzi na nich do wypadku lub kolizji. Od początku tego roku odnotowano 53 zdarzenia, w których śmierć poniosło 10 osób. Kampania PKP PLK prowadzona jest od 2005 r. Jak inforumuje Andrzej Pawłowski, w tym czasie liczba wypadków spadła o 10 proc.

– Takie akcje są potrzebne. Przynoszą zamierzony skutek. Kampania ma na celu wpojenie kierowcom zasad przekraczania tego typu skrzyżowań. Dlatego przez te dziesięć lat staramy się edukować kierowców, pokazujemy skutki niewłaściwego zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych. Staram się też edukować dzieci i młodzież. To oni za kilka lat będą użytkownikami przejazdów i wtedy będą mogli postępować zgodnie z przepisami ruchu drogowego – mówi wiceprezes PKP PLK.

80 proc. wypadków w wyniku niewłaściwego przechodzenia przez tory

Kampania „Zatrzymaj się i żyj” skierowana jest nie tylko do kierowców, przejeżdżających przez przejazdy kolejowo-drogowe, ale także do osób, które przechodzą przez tory w niedozwolonych miejscach. Przez takie zdarzenia dochodzi do ok. 300 wypadków rocznie. – W tym roku zanotowaliśmy już 99 wypadków z osobami, które przechodziły w miejscach niedozwolonych. 70 osób poniosło śmierć na miejscu, 23 zostały ranne. To pokazuje skalę tego zjawiska – mówi Paweł Boczek, rzecznik Straży Ochrony Kolei. Jak podaje PKP PLK, osoby poruszające się po torach lub przechodzące przez nie w niedozwolonych miejscach, odpowiadają za blisko 80 proc. wypadków na kolei i stanowią zdecydowaną większość ofiar śmiertelnych.

Inwestycje w bezpieczeństwo

Jakie działania podejmuje PKP PLK w celu poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych? – Tych działań jest bardzo dużo – odpowiada Andrzej Pawłowski. – W ramach kampanii edukujemy przede wszystkim kierowców, ale prowadzimy też inne działania inwestycyjne. Modernizujemy przejazdy kolejowe, budujemy skrzyżowania dwupoziomowe, całkowicie bezkolizyjne, wprowadzamy nowe oznakowania poziome na jezdni, żeby zwrócić uwagę, że kierowca zbliża się do miejsca, na którym powinien zachować szczególną ostrożność – wylicza Andrzej Pawłowski.

"Zatrzymaj się i żyj"

Podczas inauguracji kampanii w 23 miastach w całej Polsce zorganizowano symulacje wypadków z udziałem samochodów i pieszych. Odbyły się także pokazy akcji służb ratunkowych. Jak informuje PKP PLK całoroczny budżet kampanii wynosi tyle, ile połowa kwoty potrzebnej do modernizacji jednego przejazdu kolejowo-drogowego.