Budowa dworca Warszawa Zachodnia nadal niemożliwa

Budowa dworca Warszawa Zachodnia nadal niemożliwa

05 czerwca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W czerwcu 2011 r. firma deweloperska HB Reavis Poland zawarła umowę z PKP S.A., na zbudowanie przy stacji Warszawa Zachodnia kompleksu biurowego oraz nowego dworca kolejowego. Aktualnie na działkę weszli robotnicy. Ale budować nie będą.

Fot. FS&P Arcus, HB Reavis

Przypomnijmy: na mocy porozumienia z PKP S.A. spółka celowa zbudować ma na działce między stacją Warszawa Zachodnia i Alejami Jerozolimskimi dwa biurowce o łącznej powierzchni 65 tys. mkw. powierzchni, w których w przyszłości będzie pracowało 5 tys. osób. Jednocześnie od strony dworca autobusowego powstać ma podziemny dworzec kolejowy, który zastąpi dworzec funkcjonujący przy ulicy Tunelowej. Nazwa projektowanego kompleksu biurowego z dworcem to West Station.

Na działce pracuje koparka, którą wbierana jest ziemia do rekultywacji. Fot. Adam Brzozowski

Dworzec miał być pierwszym etapem całej inwestycji. Pierwotnie miał powstać do końca 2014 r. Później pisaliśmy, że inwestycja się opóźni i być może budowa dworca ruszy w ostatnim kwartale roku 2013, aby mogła zakończyć się w roku 2015, lub najpóźniej – 2016. Chociaż minęła pierwsza połowa 2014 r. o rozpoczęciu prac nie słychać. Ale co nieco widać. W ciągu ostatniego tygodnia teren pod wspólną inwestycję HB Reavis i PKP został ogrodzony, pojawili się na nim robotnicy i ciężki sprzęt. Czyżby budowa wreszcie ruszyła?

- Budowa nie ruszyła, ponieważ nadal nie mamy pozwolenia budowlanego – informuje Monika Kalinowska, PR menedżer w HB Reavis Poland. – Prace, które są wykonywane to rekultywacja terenu, czyli np. oczyszczanie ziemi, do czego jesteśmy zobowiązani. Budowa kompleksu rozpocznie się gdy tylko otrzymamy wymagane zezwolenia. Liczymy, że nastąpi to w tym roku – dodaje Monika Kalinowska.

Fot. Adam Brzozowski

HB Reavis nie rusza też z realizacją drugiej inwestycji na terenach przy stołecznej linii średnicowej. Pod koniec 2011 r. spółka Polcom Investment VI, wchodząca w skład Grupy HB Reavis wygrała dwa przetargi na wieczyste użytkowanie dwóch prestiżowych nieruchomości PKP S.A., zlokalizowanych między ulicami Chłodną, Alejami Jerozolimskimi i Al. Jana Pawła II.  Deweloper stał się właścicielem działki o łącznej powierzchni 17 tys. mkw., za którą zapłacił  171 mln zł. Na niej również mają powstać biura.

- W tym przypadku jesteśmy jeszcze na etapie projektowym i ustaleń z miastem dotyczących możliwego zagospodarowania terenu. Trudno w tej chwili prognozować kiedy złożymy wniosek o pozwolenie na budowę oraz rozpoczniemy inwestycję – tłumaczy Monika Kalinowska.