Brandenburgia będzie lobbować za modernizacją trasy Berlin-Wrocław

Brandenburgia będzie lobbować za modernizacją trasy Berlin-Wrocław

12 czerwca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

- Będę poruszał sprawę modernizacji linii Berlin-Wrocław na spotkaniu z przedstawicielami polskiego rządu – powiedział wczoraj premier Brandenburgii Dietmar Woidke, który wraz delegacją landu rozmawiał o współpracy transgranicznej z marszałek województwa lubuskiego Elżbietą Polak.

Fot. Mohylek, Wikimedia

Środowe spotkanie z premierem Brandenburgii było okazją do rozmów o polsko-niemieckim projekcie monitorowania chorób nowotworowych, współpracy Uniwersytetu Zielonogórskiego z partnerami niemieckimi przy tworzeniu kierunku lekarskiego, a także o modernizacji linii kolejowej Berlin-Wrocław.

Dla strony niemieckiej bardzo istotny był problem planowanej przez PKP likwidacji połączenia na linii Berlin-Wrocław, tzw. "Berlince".
- To temat flagowy o wymiarze europejskim, istotny z punktu widzenia ekologii, a także z uwagi na biegnącą dalej linię kolejową w kierunku Ukrainy. Nie jest to tylko kwestią rachunku ekonomicznego, ale i politycznego. Będę ten temat poruszał na czerwcowym spotkaniu z przedstawicielami polskiego rządu - stwierdził premier Woidke. - Byłoby dobrze, gdybym miał wsparcie pani marszałek.

- Ma pan moje wsparcie, to dla mnie bardzo osobista sprawa, sama jeździłam tą trasą przez 12 lat - odparła marszałek. - Modernizacja linii kolejowej Berlin-Wrocław na lubuskim odcinku jest projektem priorytetowym dla zarządu województwa. Spotykałam się w tej sprawie również z marszałkiem dolnośląskim, mamy zapisaną tę inwestycję w Kontrakcie Terytorialnym i chcemy ją sfinansować z funduszy w nadchodzącej perspektywie budżetowej 2014-2020.

Marszałek podkreśliła, że linia ta cieszy się dużym obłożeniem pasażerskim i dlatego tym bardziej trzeba utrzymać te połączenia.

- W kontekście planowanego remontu infrastruktury rozmowa [między marszałek Polak a premierem Brandenburgii - przyp.red.] dotyczyła odcinka linii nr 275 Miłkowice-Żagań oraz nr 14 Żagań-Forst (Lausitz) – wyjaśnia Andrzej Klauza, kierownik Wydziału Transportu Kolejowego i Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Kolejne polsko-niemieckie spotkanie na tym szczeblu ma się odbyć 26 czerwca w Szczecinie.