Bezpieczny przejazd z koszalińską wąskotorówką

Bezpieczny przejazd z koszalińską wąskotorówką

20 sierpnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki zaprasza mieszkańców regionu i turystów do wzięcia udziału w wyjątkowych ćwiczeniach ratowniczych zaplanowanych na sobotę 23 sierpnia na stacji w Manowie.

Fot. TMKW

Scenariusz przewiduje zderzenie samochodu osobowego ze składem pociągu wąskotorowego (z wagonem towarowym typu transporter). W wyniku zderzenia samochód zostanie poważnie uszkodzony. Na miejsce zdarzenia przybędą ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyszewa, którzy przystąpią do działania.

Symulacja wypadku odbędzie się w ramach ogólnopolskiej akcji Bezpieczny Przejazd „Zatrzymaj się i żyj”. Będą to pierwsze tego typu ćwiczenia w Koszalinie, w których nastąpi rzeczywiste zderzenie składu pociągu wąskotorowego z samochodem.

Towarzystwu Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki zależy na promocji bezpiecznych zachowań wśród kierowców pojazdów samochodowych, gdyż zdarza się, że próbują oni w ostatniej chwili przejechać tuż przed pociągiem. Warto pamiętać, że pociąg wąskotorowy ma niewielką prędkość, ale jego masa jest - w porównaniu z wagą samochodu – ogromna, bo wynosi nawet 200 t. Skutki zderzenia z samochodem mogą być więc bardzo poważne.

Organizator akcji: Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki
ratownicy:  Ochotnicza Straż Pożarna Wyszewo
samochód pochodzi z firmy Auto Złom Dariusz Kotowski

Początek akcji zaplanowano na godzinę 12.30 na stacji w Manowie. Symulacja zdarzenia rozpocznie się po przyjeździe pociągu z Koszalina do Manowa. Można tam dotrzeć za pomocą wąskotorówki albo samochodem.

Pociągi z Koszalina odjeżdżają w sobotę i niedzielę o godz. 11.00 i 17.00. Wakacyjny rozkład jazdy obowiązuje do 31 sierpnia 2014r.