Transport miejski Powrót tramwajów do Szopienic i Mysłowic

Powrót tramwajów do Szopienic i Mysłowic

22 sierpnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Za Tramwajami Śląskimi kolejny etap prac na ul. Obrońców Westerplatte w Katowicach. Od soboty 23 sierpnia 2014 r. wznowiony zostanie ruch tramwajowy z Zawodzia przez Szopienice do Mysłowic. W tym drugim mieście zakończyła się inwestycja przy ul. Obrzeżnej Północnej.

Powrót tramwajów do Szopienic i Mysłowic
Fot. Tramwaje Śląskie

Prace modernizacyjne w Szopienicach weszły w końcową fazę. Torowisko w ul. Obrońców Westerplatte jest już w pełni wybudowane, łączeni z nowymi peronami przystankowymi i chodnikami. Zakończyły się także prace w Mysłowicach na skrzyżowaniu ul. Świerczyny i Obrzeżnej Północnej. Tu zmodernizowanych zostało 360 metrów torowiska, sieć trakcyjna wraz ze słupami, odwodnienie i przejazd drogowo-tramwajowy.

Przebudowany został również przystanek Obrzeżna Północna w kierunku Katowic, a na jego wysokości powstała platforma przystankowa także dla kierunku Mysłowice. Dzięki temu możliwe jest wznowienie ruchu tramwajowego od katowickiego Zawodzia do Szopienic i Mysłowic. Spowoduje to kilka zmian w organizacji ruchu tramwajowego od soboty 23.08.2014 r.:

  • Linia nr 7 będzie kursować w relacji: Zabrze Lompy pętla – Bytom Łagiewniki Targowisko – Katowice Zawodzie pętla.
  • Tramwaje linii nr 9a kursować będą na trasie: Ruda Śląska Chebzie pętla – Bytom Szombierki Kościół – Bytom Zamłynie – Bytom Łagiewniki Targowisko.
  • Przywrócone zostanie kursowanie linii nr 14, która obsługiwać będzie trasę od
    pl. Wolności w Katowicach do Dworca PKP w Mysłowicach.
  • Przywrócone zostanie kursowanie linii nr 20, która obsługiwać będzie trasę od
    Chorzowa Ratusza do pętli w Szopienicach.
  • Linie nr 5, 35 i 40 zostaną zawieszone.
  • Ponadto od 1.09.2014 r. uruchomiona zostanie linia nr 29 kursująca w dni robocze szkolne w relacji: Zabrze Zaborze pętla – Zabrze Biskupice pętla.

Wznowienie ruchu tramwajowego nie oznacza zakończenia modernizacji odcinka w Szopienicach. Wykonująca prace krakowska firma Tor Krak prowadzić będzie jeszcze prace w zakresie drogowym inwestycji. Wartość robót w zakresie tramwajowym to blisko 7 mln zł netto.

Modernizacja torowiska i sieci trakcyjnej w ul. Obrońców Westerplatte jest elementem Projektu pn. “Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.