Liczba wypadków na przejazdach spadła o 33 proc.

Liczba wypadków na przejazdach spadła o 33 proc.

05 września 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Podczas tegorocznych wakacji wydarzyło się mniej tragicznych wypadków na przejazdach drogowo-kolejowych. To efekt prowadzonej przez PKP PLK i SOK kampanii informacyjno-edukacyjnych.

Fot. PKP PLK

Od czerwca do końca sierpnia liczba niebezpiecznych i tragicznych zdarzeń na przejazdach drogowo-kolejowych zmniejszyła się o jedną trzecią (o 33 proc.) w stosunku do zdarzeń zarejestrowanych w wakacje ub. roku. W 2013 r. doszło do 75 wypadków, a w tym roku do 51 zdarzeń.

W maju PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły tegoroczną edycję kampanii „Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj.” Poprawa statystyk dotyczących bezpieczeństwa jest jej efektem. - Kierowcy zachowywali się o wiele bezpieczniej na przejazdach niż w minionym roku. Kampanię rozpoczęliśmy mocnym akcentem - symulację wypadków. Pokazaliśmy co się dzieje z samochodami i motocyklami, gdy wjadą pod pociąg – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Komentarz Pawła Boczka, rzecznika Straży Ochrony Kolei

Oprócz kampanii „Bezpieczny przejazd” PKP PLK prowadzą ze Strażą Ochrony Kolei i policją także akcję „Bezpieczny piątek”. W każdy piątek na przejazdach drogowo-kolejowych pracownicy kolei informują kierowców samochodów o tym  jak bezpiecznie pokonywać przejazdy oraz o konsekwencjach, także karnych, jazdy niezgodnej z przepisami. Dziś taka akcja odbywa się m.in. na przejeździe przy przystanku Olszynka Grochowska w Warszawie. W wakacje „Bezpieczny piątek” przeprowadzono w 160 miejscowościach.

Od początku września PKP PLK i SOK prowadzą także akcję „W drodze do szkoły”, aby uczyć najmłodszych w placówkach edukacyjnych jak bezpiecznie pokonywać tory.