O bezpieczeństwie na kolei na Facebooku

O bezpieczeństwie na kolei na Facebooku

12 września 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Rzecznik prasowy Straży Ochrony Kolei rozpoczął cykl spotkań ekspertów PLK z Internautami w popularnym serwisie społecznościowym. Na oficjalnym fanpage’u spółki każdy miał okazję zadać pytania dotyczące bezpieczeństwa w pociągu i na obszarze kolejowym. Paweł Boczek odpowiadał wszystkim na bieżąco.

Fot. SOK

Czat rozpoczął się punktualnie o 16. Rzecznik wraz z administratorem długo nie czekali na pierwsze pytania. Rozmowę rozpoczął Patryk:

Co trzeba zrobić, aby bezpiecznie przejść przez tory, kiedy jest się osobą poruszającą się na wózku i jest to jedyne przystosowane przyjście na perony? - W takiej sytuacji prosimy o wcześniejszy kontakt z administratorem dworca/stacji. Prosimy podać informacje o dacie i godzinie planowanej podróży - odpowiedział Paweł Boczek

Kolejne pytanie zadała Oliwii: Jaka jest kara za przechodzenie przez tory w niedozwolonym miejscu? -  Za przechodzenie w miejscach niedozwolonych grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości od 20 zł do 500 zł. Każda z osób może odmówić przyjęcia mandatu, wówczas kierowany jest wniosek o ukaranie do sądu rejonowego właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia * odpowiedział rzecznik SOK.

Bezpieczeństwo pasażerów

W tym samym czasie pojawiły się kolejne komentarze. Tomasz sprawdzał przygotowanie funkcjonariuszy SOK do pracy . Czy "sprawność bojowa" funkcjonariuszy jest weryfikowana (testy sprawnościowe itd.), a jeśli tak to w jakiej formie i częstotliwości?

- W formacji funkcjonuje jednolity system szkolenia  i doskonalenia zawodowego, któremu podlega każdy funkcjonariusz. Ponadto prowadzony jest szereg szkoleń doskonalących, które mają na celu rozwijanie umiejętności funkcjonariuszy SOK. Znaczna część szkoleń organizowana jest również w ramach współpracy z Policją, Strażą Graniczną, Żandarmerią Wojskową i ABW. Biorąc pod uwagę charakter szkoleń oraz umiejętność działań w ekstremalnych warunkach funkcjonariuszy jestem spokojny o stan ich wyszkolenia, a tym samym o skuteczne zapewnienie bezpieczeństwa na obszarze kolejowym - odpowiedział na czacie Boczek.

Inny rozmówca, Rafał był ciekawy co ma zrobić w sytuacji, gdy podróżuje z grupą kibiców w jednym przedziale? Paweł Boczek przekonał , że to nie jest stresująca sytuacja. Dopiero w momencie, gdy zauważy agresywne zachowanie kibiców lub łamanie przez nich przepisów porządkowych powinien natychmiast powiadomić SOK poprzez numer alarmowy 22 474 00 00.

Duża aktywność

Najwięcej pytań padło ze strony Miłośników Kolei  oraz pasażerów, którzy chcieli wiedzieć, jak reagować na konkretne sytuacje w pociągu i na obszarze kolejowym. Pierwsza grupa zadawała przede wszystkim pytania dotyczące zgody wstępu na teren kolejowy. Zainteresowanie było duże, łącznie padło 104 komentarze! Wydarzenie zakończyło się o 17:30.