Prezes PKP Intercity patronem studiów w SGH

Prezes PKP Intercity patronem studiów w SGH

18 października 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

17 października zainaugurowano w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie trzecią edycję studiów podyplomowych „Rynek kolejowy w kontekście wyzwań europejskich”. Patronat nad studiami objął Marcin Celejewski, prezes PKP Intercity, absolwent SGH.

Fot. Adam Brzozowski

- W ostatnich latach obserwujemy bardzo złożone zmiany w transporcie kolejowym. Skutki tych zmian nie zawsze są oczywiste nawet dla specjalistów, zajmujących się przez wiele lat tą dziedziną. Rozpoczęte ponad dwadzieścia lat temu reformy w transporcie kolejowym w UE, w tym proces rozdzielenia działalności przewozowej od zarządzania infrastrukturą, przyjęte 4 pakiety kolejowe, miały doprowadzić do poprawy jakości usług kolejowych i zwiększenia konkurencyjności kolei na rynku usług transportowych. Zmiany te nie następują jednak tak szybko jak zakładano ani też przynoszą takich samych pozytywnych efektów we wszystkich krajach członkowskich – powiedziała dr hab. Jana Pieriegud, kierownik studiów podyplomowych podczas inauguracyjnego spotkania.

190 godzin zajęć
- Zmiany jakie zachodzą w transporcie kolejowym na skutek zmian w otoczeniu, wymagają w obecnych czasach rozległej nowoczesnej wiedzy z zakresu prawa, zarządzania czy finansów. Przygotowaliśmy dla studentów ambitny program (190 godzin zajęć), który uwzględnia wszystkie te elementy – dodała Jana Pieriegud.

Program studiów jest unikalny w skali kraju. Studium jest skierowane do pracowników organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, pracowników przedsiębiorstw przewozowych, i pracowników zarządców infrastruktury. Podczas cyklicznych zjazdów studenci będą dyskutować o tym jak uatrakcyjnić przewozy kolejowe oraz jak współpracować z innymi gałęziami transportu. Będą też zastanawiali się nad zmianą wizerunku kolei w społeczeństwie.

Marcin Celejewski wywodzi się z Katedry Zarządzania i Finansów SGH. - Mam nadzieję, że to właściwe miejsce do szukania specjalistów dla branży kolejowej. Pracuję w branży ok. 2,5 roku, a wcześniej zajmowałem się restrukturyzacjami przedsiębiorstw. Na kolei jest duża grupa oddanych ludzi, ale niewiele osób ma profesjonalne doświadczenie i edukację z zarządzania koleją – podkreślił Celejewski.
Zdaniem prezesa PKP Intercity kolej musi wyjść z zaścianka i przejść głębokie zmiany. Aby to osiągnąć, potrzebna jest odpowiednia kadra menedżerska i aktywne korzystanie z nauki.

Kolejarze z drogowcami
W tegorocznej edycji studiów najwięcej studentów reprezentuje przewoźników pasażerskich. Oprócz dużej grupy pracowników PKP Intercity, zapisało się po jednej osobie z Przewozów Regionalnych, Kolei Wielkopolskich i Arrivy RP.

Wraz z rozpoczęciem studiów podyplomowych dla kolejarzy, zainaugurowano siódmą edycję studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie i finansowanie infrastruktury drogowej. Profesor  Elżbieta Marciszewska, kierownik Studium Podyplomowego działającego przy Katedrze Transportu, powiedziała, że to dobrze, iż na pierwszym zjeździe spotkali się przedstawiciele dwóch gałęzi transportu. Zostaną im przedstawione zasady kształtowania polityki transportowej i będą mieli okazję wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniami.
Wśród uczestników inauguracyjnego spotkania w Szkole Głównej Handlowej był Dariusz Kostrzębski, prezes spółki KOW media&marketing, wydawcy „Kuriera Kolejowego” – absolwent i były pracownik Katedry Transportu SGH.