PLK w gotowości podczas Wszystkich Świętych

PLK w gotowości podczas Wszystkich Świętych

31 października 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Zarządca infrastruktury przygotowuje się do wzmożonego ruchu podróżnych w czasie Wszystkich Świętych. W całym kraju analizowana jest prognoza pogody, aby jak najlepiej przygotować dyżurne zespoły do pracy. PLK monitoruje sieć kolejową i na bieżąco współpracuje z przewoźnikami.

Fot. Maciej Sobkiewicz

Na przełomie października i listopada w okresie wzmożonego ruchu podróżnych, zarządca infrastruktury dodatkowo sprawdza przejezdność linii kolejowych. 174 zespoły techniczne, których zadaniem jest szybkie usuwanie ewentualnych usterek, są w każdej chwili gotowe do działania. Na ustalonych stacjach czuwają również pracownicy 82 pociągów sieciowych PKP Energetyka. Ponadto do dyspozycji pozostaje 12 dodatkowych lokomotyw.

W całym kraju analizowana jest prognoza pogody. W zależności od sytuacji i warunków pogodowych do działań będą włączani dodatkowi pracownicy i sprzęt.

Nad bezpieczeństwem ruchu kolejowego czuwa codziennie ponad 1700 dyżurnych ruchu i dyspozytorów PKP Polskich Linii Kolejowych. Działania koordynuje Główna Dyspozytura, która całą dobę współpracuje z wszystkimi przewoźnikami pasażerskimi i towarowymi, a w razie potrzeby także ze służbami ratowniczymi.

Podobnie jak w poprzednich latach Straż Ochrony Kolei organizuje akcję „Znicz 2014". Na dworcach i w pociągach będą  wzmożone patrole funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

- Od 31 października do 2 listopada wspólne patrole SOK z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne, będą polegały głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa na dworcach i w pociągach - mówi st. insp. Paweł Boczek, rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei. - Podróżując w tych dniach pociągiem, musimy zwracać szczególną uwagę na swoje rzeczy osobiste, dokumenty i bagaże. Zachowajmy ostrożność przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu, bo to właśnie przy dużym ścisku i tłoku jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież. Nie pokazujmy, że posiadamy rzeczy wartościowe ani nie pozostawiajmy bagażu bez opieki.

Zawsze widząc zagrożenie w obszarze kolejowym, można  zadzwonić na numer alarmowy Straży Ochrony Kolei – 22 474 00 00.