Tunel za 15 mld funtów połączy Walię z Irlandią?

Tunel za 15 mld funtów połączy Walię z Irlandią?

13 listopada 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Na Wyspach Brytyjskich planowana jest spektakularna inwestycja kolejowa, zakładająca wybudowanie 120-kilometrowego tunelu pod Morzem Irlandzkim. Pod wodą mają kursować zarówno pociągi pasażerskie, jak i towarowe. Niewykluczone, że trasą pojadą również samochody.

Fot. OhWeh, Wikimedia

Koszty projektu szacuje się na ok. 15 mld funtów. Wśród kilku wariantów budowy jest 80-kilometrowy tunel pomiędzy Fishguard w Południowej Walii i Rosslaire na południowo-wschodnim wybrzeżu Irlandii. Niemniej, według dziennikarzy BBC bardziej prawdopodobnym przebiegiem trasy jest połączenie miejscowości Holyhead z Dublinem. W Holyhead kończy się główna linia kolejowa północnej Walii oraz autostrada A5, jedna z głównych tras samochodowych Anglii i Walii. Wówczas tunel miałby długość 120 kilometrów.

Na razie są to tylko plany. Do inwestycji w najbliższym czasie nie dojdzie. Spekuluje się nawet, że tunel miałby powstać dopiero pod koniec tego stulecia. Obecnie w planach na najbliższą przyszłość jest wiele innych naglących projektów, jak chociażby budowa Kolei Dużych Prędkości.