Iława: Mistrzostwa Polski Kolejarzy w Tenisie Stołowym

Iława: Mistrzostwa Polski Kolejarzy w Tenisie Stołowym

30 listopada 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Z udziałem 64 zawodników z 13 zakładów z całej Polski, w Iławie rozegrana została 56 edycja Otwartych Mistrzostw Polski Kolejarzy w Tenisie Stołowym. Zawody zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Krzewienia Sportu Turystyki i Kultury (SKSTiK) „Kolejarz” Warszawa. W końcowej klasyfikacji zakładów zwycięzcą okazał się CT Wrocław.

Fot. Lech Sipko

Zawody na zlecenie SKSTiK  przeprowadzili: Jerzy Szarmach, szef  Stowarzyszenia i Henryk Kopański, przewodniczący WM ZZM w Iławie. Na imprezę nie przybyli, dotychczas najbardziej utytułowani  mistrzowie i medaliści Mistrzostw Polski Kolejarzy: Zbigniew Lewandowski, Bogdan Gawron oraz Sławomir Marzec. Powodem był brak środków finansowych. Zapytany po zawodach Mariusz Pogorzeff, dlaczego frekwencja na zawodach maleje, odpowiedział: - To wspaniałe, że w tej imprezie spotykają się wszyscy, amatorzy, dawni zawodnicy, pasjonaci celuloidowej piłeczki. Chodzi o wspaniała zabawę i wspólne uczestnictwo w sportowej rywalizacji. Dyrektorzy niektórych zakładów nie chcą jednak zwalniać pracowników na imprezy sportowe i nie chcą płacić za ich uczestnictwo. Sport pracowniczy budowany przez tyle lat może runąć jak przysłowiowy domek z kart. Zobaczymy co będzie za rok.
 
Zawody w Iławie przeprowadzone były z podziałem na cztery kategorie wiekowe kobiet i mężczyzn, w systemie turniejowym-pucharowym, do dwóch przegranych, według przepisów PZTS. Ustalono na naradzie, że ostatecznymi decyzjami będą decyzje sędziego głównego.

Mecze były bardzo wyrównane, a rozstrzygnięcia zapadały po zaciętej walce. Jednak ostatecznie o czołowe lokaty walczyły drużyny, których zawodnicy na co dzień grają w trzecich czy czwartych ligach. Tak było w  przypadku Stanisława Deneszewskiego i Mariusza Pogarzeffa. Obaj grają w klubach trzecioligowych. Pierwszy z nich - w Czarneńskim Klubie Tenisowym, a drugi - reprezentuje z powodzeniem Klub Sportowy  „Dent” Szczecinek. W finale po pięknym, zaciętym pojedynku Deneszewski pokonał 3:1 Pogarzeffa  i zdobył złoty medal. Drugi złoty krążek (jako jedyny w kategorii Mężczyzn) dorzucił w grze podwójnej mężczyzn (wspólnie z Grzegorzem  Kaczałą). W tym pojedynku widzowie mieli okazję podziwiać  próbkę wspaniałych umiejętności  obu  zawodników. Trzecie  miejsce przypadło Grzegorzowi Kaczale, który po wyrównanym pojedynku  o najniższy stopień podium  okazał się lepszy od Piotra Wożniaka. W młodzieżowej kategorii  Dawid Balcerzak pokonał ubiegłorocznego mistrza, utalentowanego Pawła Błąkałę (PR  Kraków). Do srebra dorzucił on drugie srebro w grze podwójnej mężczyzn.

W kategorii kobiet prym wiodły zawodniczki z IZ Szczecin. W K2, Marlena Branicka (IZ Szczecin) jako jedyna z kobiet zdobyła dwa złote medale - w grze indywidualnej oraz w grze mieszanej (wspólnie) z Mariuszem Pogarzeffem. Drugie miejsce i srebrny medal zawisł na szyi Elżbiety Buraczek (CT Wrocław). Podobnie było w K3, Iwona Wożniak (IZ Szczecin) pokonała Irenę Biełat (CT Wrocław), która w pięknym stylu zdobyła (po srebrze) złoty medal z Eweliną Hładczuk w grze podwójnej kobiet. Po przegranej 3:1, z Iwoną Wożniak  brązowy krążek  przypadł dla Kazimiery Sołtys - znanej wieloboistki, która w tym roku startowała w badmintonie, strzelaniu, biegach przełajowych, kręglach, pchnięciu kulą (LA). Pani Kazimiera bierze udział w Mistrzostwach Polski Kolejarzy od 18 lat. Na kolei pracuje już 35 lat. Obecnie  jest dyżurną ruchu na stacji Iwin (sekcja Szczecinek), tu  też pracuje  jako dyżurny ruchu  jej syn Kamil.

Imprezę obsługiwał delegat techniczny Stanisław Krzak. - Mistrzostwa w Iławie zebrały dobre opinie wśród uczestników. Mam nadzieję, że następna edycja również się odbędzie i będzie udana - podsumował Krzak.

Zestawienie końcowe medalistów:

Mężczyźni :

M1: 1. Dawid Balcerzak (IZ Poznań), 2. Paweł Błąkała (PR Kraków), 3. Szymon Podobyćko (IZ Olsztyn).
M2: 1. Stanisław  Deneszewski (IG Warszawa), 2. Mariusz Pogarzeff (IZ Szczecin), 3. Grzegorz Kaczała  (IG Warszawa).
M3:  1. Bogdan Paszkowski (IC Kraków), 2. Paweł Lewandowski (Cargo Tabor), 3. Jacek Kotlarski (CT  Poznań).
M4:  1. Leszek Poważny (IZ Wrocław), 2. Ryszard Wołowiec (CT Poznań), 3. Ryszard Frydrychowski (CT  Poznań).

Kobiety:

K1: 1. Ewelina Hładczuk (CT Wrocław), 2. Justyna Walczewska (IZ Bydgoszcz), 3. Martyna Buraczek (CT Wrocław).
K2: 1. Marlena Branicka (IZ Szczecin), 2. Elżbieta Buraczek (CT Wrocław), 3. Małgorzata Gruszczyńska (IZ Szczecin).
K3: 1. Iwona Wożniak (IZ Szczecin), 2. Irena Biełat (CT Wrocław), 3. Kazimiera Sołtys (IZ Szczecin).
K4: 1. Grażyna Frydrychowska (CT Wrocław), 2. Urszula Walczewska (IZ Bydgoszcz).

Kategorie zespołowe:

Gra podwójna mężczyzn (debel):
1. Stanisław  Deneszewski  -  Grzegorz Kaczała, 2. Bogdan Paszkowski  -  Paweł Błąkała, 3. Dawid Balcerzak  -  Jacek Kotlarski.

Gra podwójna kobiet:
1. Irena Biełat  -  Ewelina Hładczuk, 2. Małgorzata Orzechowska  -  Grażyna Frydrychowska, 3. Justyna Walczewska  -  Urszula Walczewska.

Gra mieszana  (miksty):
1. Marlena  Branicka – Mariusz Pogarzeff,   2. Justyna Walczewska  -  Władysław Buczny, 3. Martyna Buraczek  -  Witold Włodek.

Klasyfikacja końcowa zakładów:

1. CT Wrocław - 344 pkt.,
2. IZ Szczecin - 265 pkt.,
3. IZ Olsztyn - 176 pkt.,
4. CT Poznań - 137 pkt.,
5. IZ Bydgoszcz - 115 pkt.,
6. IG Warszawa - 94 pkt., 
7. PR Bydgoszcz - 64 pkt., 
8. IZ  Poznań - 57 pkt.,
9. IC Kraków - 36 pkt., 
10. IZ Zielona Góra - 36 pkt., 
11. IZ Wrocław - 34 pkt., 
12. PR Kraków - 33 pkt., 
13. Cargo Tabor - 30 pkt.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł PR: darmowy bilet za nazwanie pociągu PR: darmowy bilet za nazwanie pociągu
Następny artykuł Samochodami po torach Samochodami po torach