Opoczno Południe – nowy przystanek na kolejowej mapie Polski

Opoczno Południe – nowy przystanek na kolejowej mapie Polski

03 grudnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Od 14 grudnia pasażerowie będą mogli korzystać z nowego przystanku na Centralnej Magistrali Kolejowej – Opoczno Południe. Obiekt zapewni mieszkańcom miejscowości bezpośrednie i szybkie połączenia z Warszawą, Krakowem, Katowicami czy Wrocławiem. Każdego dnia z przystanku odjeżdżać będzie 17 pociągów.

Fot. PKP PLK

– Cieszymy się, że Opoczno jest kolejnym miastem po Włoszczowej, gdzie będą zatrzymywać się pociągi jadące do Warszawy. Do tej pory podróż do stolicy koleją trwała ponad trzy godziny – mówi opocznianin, Kazimierz Raczyński. Od 14 grudnia mieszkańcy miasta słynącego z ceramiki, będą mogli dojechać koleją do stolicy w niewiele ponad godzinę. Z nowego peronu pociągi odjadą również w kierunku Krakowa, Katowic, Wrocławia, Szklarskiej Poręby, Olsztyna czy Lublina.

Prace przy budowie peronu dobiegają końca. Obiekt o długości 300 m i wysokości 76 cm, został wyposażony w wiaty, ławki, monitoring, urządzenia informacji podróżnych, oświetlenie i tablice na rozkłady jazdy. – Dojście do peronu od strony południowej zapewni mieszkańcom przejście podziemne, a pochylnie ułatwią przemieszczanie się osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się – informuje Agnieszka Janicka, kierownik kontraktu z PKP Polskich Linii Kolejowych.

Budowa nowych przystanków w stosunkowo niewielkich miejscowościach na najszybszych liniach kolejowych nie jest nowym pomysłem.

– W Niemczech już w 2006 r. na trasie z Norymbergi do Ingolstadt uruchomiono dwie stacje pośrednie: Allersberg (Rothsee) i Kinding (Altmühltal) oraz przystanek Ingolstadt Nord. W Hiszpanii na trasie z Madrytu do Sewilli zlokalizowano trzy stacje pośrednie: Ciudad Real, Puertollano oraz Kordoba – mówi Piotr Malepszak, pełnomocnik zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych  – Nawet w małych miejscowościach na liniach dużych prędkości powstają przystanki gdzie zatrzymują się wybrane pociągi. Takie rozwiązania zapewniają lepszy dostęp do transportu kolejowego - dodaje.

Nowy przystanek Opoczno Południe pozwoli na stworzenie regionalnego węzła przesiadkowego, zapewniającego lepszy dostęp do transportu kolejowego nie tylko mieszkańcom Opoczna, ale także podróżnym z pobliskich miejscowości.

Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX.