Trwa dyskusja nad Czwartym Pakietem Kolejowym

Trwa dyskusja nad Czwartym Pakietem Kolejowym

03 grudnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Do połowy przyszłego roku powinno zakończyć się pierwsze czytanie Czwartego Pakietu Kolejowego, który ma zharmonizować system linii kolejowych w Unii Europejskiej - powiedział Bogusław Liberadzki poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Transportu i Turystyki podczas spotkania w Biurze Informacyjnym PE w Warszawie.

Fot. europarl.pl

Według prof. Liberadzkiego najpoważniejsze spory dotyczą teraz oddzielenia infrastruktury od działalności przewozowej, definicji usługi użyteczności publicznej i harmonizacji sterowania ruchem, którą ma zapewnić europejski system zarządzania ruchem kolejowym ERTMS. Kompromisowy kształt pakietu negocjują obecnie Parlament Europejski, Rada UE i Komisja Europejska w ramach tzw. trialogu.

Mówiąc o bieżących projektach modernizacji infrastruktury kolejowej poseł ostrzegł, że Komisja Europejska wyznaczyła bardzo krótki termin na zgłaszanie pierwszych projektów realizowanych z funduszu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility). Zdaniem prof. Liberadzkiego, przygotowanie projektów do 14 grudnia jest niewykonalne i ten termin należałoby opóźnić o przynajmniej dwa miesiące.

Spotkanie z Bogusławem Liberadzkim odbyło się w ramach cyklu spotkań z członkami władz Parlamentu, organizowanych przez Biuro Informacyjne PE w Warszawie.