Dwa nowe ELF-y na kujawsko-pomorskich torach

Dwa nowe ELF-y na kujawsko-pomorskich torach

12 grudnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dziś w Bydgoszczy, nastąpi przekazanie dwóch Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych „Elf” do obsługi połączeń BiT-City na trasie Bydgoszcz Główna – Toruń Wschodni.

Dwa nowe ELF-y na kujawsko-pomorskich torach
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Zakup taboru był możliwy dzięki realizowanemu przez Województwo Kujawsko-Pomorskie projektowi „Zakup taboru kolejowego dla Szybkiej Kolei Metropolitalnej BiT-City (POIiŚ 7.3-18.2)”. Całkowita wartość projektu wynosi 84 782 705,00 zł z czego ze środków unijnych zostanie zrefundowane 39 710 000,00 zł (59 proc. wydatków kwalifikowalnych).

Producentem taboru jest firma Pesa Bydgoszcz, która za dostarczenie pojazdów otrzymała 82,1 mln zł brutto. Składy zamówione przez województwo mają 200 miejsc siedzących, klimatyzację, windy i urządzenia umożliwiające przewóz niepełnosprawnych, bezprzewodowy internet, system audiowizualny i ekologiczne toalety, w których znajdzie się miejsce na przewijak dla dzieci. Pojazdy są przy tym ciche, przyjazne środowisku i energetycznie oszczędne, przy rozwijanej prędkości 120 km/h. Zakupowi towarzyszy pięcioletni serwis techniczny producenta.

Pierwsze dwa pojazdy zostały dostarczone w czerwcu 2014 roku, a ostatni wyjedzie na tory w pierwszym kwartale 2015 roku. Zakupiony tabor będzie użytkowany przez Przewozy Regionalne, które są obecnie operatorem na trasie połączeń BiT-City. Dzięki zakończonej rewitalizacji trasy z Bydgoszczy do Torunia, czas przejazdu pociągiem skrócił się o około 20 minut.