Pierwszy pociąg na nowym przystanku w Opocznie

Pierwszy pociąg na nowym przystanku w Opocznie

PODZIEL SIĘ

Ponad 500 osób, mieszkańców Opoczna, a także gości z okolicznych miejscowości, gmin, a nawet powiatów, przybyło w niedzielne przedpołudnie na stację Opoczno Południe, aby uczestniczyć w pierwszej podróży mieszkańców Opoczna z uruchomionego przystanku kolejowego na Centralnej Magistrali Kolejowej.

Fot. lodzkie.pl

Oczekujących na przyjazd pociągu było tak wielu, że po peronie liczącym 300 metrów z trudem można było się poruszać. Wśród uczestników wydarzenia, na które w Opocznie czekano ponad 20 lat, byli m.in. poseł na Sejm Robert Telus, starosta opoczyński Józef Róg, przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Wołąkiewicz oraz burmistrz Opoczna Rafał Kądziela. Przyszedł także były burmistrz Jan Wieruszewski, który był inicjatorem utworzenia przystanku. Za jego kadencji prowadzona była urzędowa batalia o utworzenie stacji w Opocznie, zakończona podpisaniem porozumienia, którego sygnatariuszami były PKP Polskie Linie Kolejowe, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, gmina Opoczno oraz Powiat Opoczyński. Porozumienie zawarte w styczniu 2013 roku umożliwiło przystąpienie do prac zwieńczonych właśnie 14 grudnia 2014 roku odjazdem pierwszych pociągów.

Wprawdzie pierwsze pociągi zaczęły zatrzymywać się na stacji Opoczno Południe tuż przed godziną 5.00, to jednak godzina 11.10 zostanie uznana za symboliczną jako moment uruchomienia komunikacji pasażerskiej na Centralnej Magistrali Kolejowej w Opocznie. O tej właśnie godzinie pociągiem „Korczak" rel.Warszawa Wschodnia - Kraków Płaszów - Zakopane udała się w pierwszą podróż zorganizowana grupa mieszkańców Opoczna. Wśród odjeżdżających była m.in. grupa osób, które jeszcze dwa lata temu zbierała podpisy pod petycją do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie utworzenia przystanku w Opocznie.

Na pamiątkę tego wydarzenia obsada lokomotywy oraz obsługa pociągu otrzymała gadżety promocyjne Opoczna. 14 grudnia 2014 r. spełniło się marzenie kilku pokoleń opocznian, których pragnieniem było aby kiedyś wsiąść w sowim rodzinnym mieście do pociągu przejeżdżającego po biegnącej w granicach Opoczna Centralnej Magistrali Kolejowej. Teraz kolejnym marzeniem opocznian jest możliwość pojechania z Opoczna Południa nowoczesnym pociągiem Pendolino, których kilka składów przemknęło przed oczami stojących na peronie nowej stacji.