Sprawdź pociąg na mapie Google

Sprawdź pociąg na mapie Google

20 stycznia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dzięki współpracy Google Polska i PKP Intercity już dziś na mapach Google będzie można znaleźć połączenia przewoźnika.

Fot. Paweł Cisowski

W ramach usługi transport publiczny już dziś możemy sprawdzić na mapach Google rozkład jazdy pociągów PKP Intercity. Cieszymy się, że spółka dołączyła do zasobu danych. Z naszych map korzysta ponad 1 mld użytkowników – powiedziała Marta Jóźwiak z Google Polska.

Liczymy, że rozkład jazdy pociągów dostępny na mapach Google będzie jeszcze bardziej zachęcać do korzystania z naszych usług – mówi Zuzanna Szopowska, rzecznik PKP Intercity. – Od dziś na mapach Google pojawi się niemal 300 połączeń, które każdego dnia realizuje PKP Intercity. W ten sposób jesteśmy największym przewoźnikiem w Europie Środkowo-Wschodniej, którego pociągi są oznaczone na Mapach Google – dodaje Szopowska.

Opcja wyszukiwania jest dostępna w aplikacji mapy Google na smartfonach i tabletach oraz na stronie www.google.pl/maps/ na komputerach. Współpraca będzie rozwijana, aby docelowo na mapach Google znalazło się ok. 10 tys. km tras kolejowych, blisko 270 dworców i ponad 300 połączeń obsługiwanych przez PKP Intercity.

W jaki sposób można zaplanować podróż pociągiem? Wystarczy wejść na stronę www.google.pl/maps/ lub uruchomić aplikację Mapy Google na smartfonie lub tablecie i kliknąć ikonkę „Wyznacz trasę”. Z listy dostępnych opcji należy wybrać “Transport kolejowy” (ikona pociągu), a następnie wpisać stację początkową i końcową. To wystarczy, aby uruchomić wyszukiwarkę połączeń, sprawdzić trasę, znaleźć stacje kolejowe czy oszacować czas przejazdu. Usługa transport publiczny umożliwia też wyznaczenie trasy z dowolnego punktu A do punktu B uwzględniającej piesze dojście na dworzec, sprawdzenie czasu całej podróży i wybór najwygodniejszego środka transportu.

Od listopada ubiegłego roku na mapach Google można znaleźć informacje dotyczące m.in. transportu publicznego w Warszawie. – Bardzo się cieszę, że dziś mogę sprawdzić na mapach Google Polski także połączenia kolejowe. W ramach nowej usługi można też porównać pociągi chociażby pod względem czasu przejazdu. Kalkulacje tras dokonują się bardzo szybko – podkreślał w trakcie swojej prezentacji David Tattersall, product manager usługi transport publiczny w Google Maps.

Zakres danych będzie podlegać modyfikacjom. – Zachęcam użytkowników do zgłaszania swoich uwag na temat usługi na adres mailowy gt@intercity.pl – dodała rzecznik PKP Intercity.

Na mapach Google dostępne są połączenia realizowane przez pociągi PKP Intercity - Express InterCity Premium, Express InterCity, InterCity oraz Twoje Linie Kolejowe. Nie znajdziemy jednak połączeń innych przewoźników. Po znalezieniu konkretnego połączenia nie ma też automatycznej możliwości zakupu biletu, gdyż przechodząc ze strony Google na witrynę PKP Intercity musimy od nowa wprowadzać wszystkie dane dotyczące połączenia.