Bezpieczniej na przejazdach kolejowych w Wielkopolsce

Bezpieczniej na przejazdach kolejowych w Wielkopolsce

04 lutego 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych to główny cel realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe tzw. projektu „przejazdowego”. Inwestycja zwiększy płynność ruchu oraz skróci czas przejazdu pociągów. W ramach pierwszego etapu projektu zrewitalizowanych zostanie 120 przejazdów, w tym 10 w Wielkopolsce.

Fot. arch. PKP PLK

Likwidacja zagrożeń wynikających z wyeksploatowania urządzeń zabezpieczających ruch na przejazdach oraz zniszczenia nawierzchni torowej i drogowej w ich obrębie zaowocuje poprawieniem bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego. Unowocześnienie infrastruktury kolejowej pozwoli na odwołanie ograniczeń prędkości i odtworzenie pierwotnych parametrów linii objętych projektem, dzięki czemu pociągi pojadą szybciej.

W Wielkopolsce zrewitalizowane zostaną przejazdy w powiatach: chodzieskim (1), gnieźnieńskim (1), gostyńskim (3), kolskim (3), ostrowskim (1) oraz wągrowieckim (1).

Łączny koszt prac w ramach pierwszego etapu inwestycji wynosi ponad 120 mln złotych.

Jednocześnie realizowany jest drugi etap inwestycji mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz likwidację zagrożeń eksploatacyjnych na przejazdach kolejowo-drogowych. Dzięki wdrożeniu  przedsięwzięć w ramach projektów „przejazdowych” na terenie całej Polski wyremontowanych zostanie ponad 300 przejazdów.

Koniec rewitalizacji przewidziany jest na sierpień 2015 r., a koszt zaplanowanych prac wynosi ponad 300 mln zł.