Niespełnione oczekiwania związkowców z TK Telekom

Niespełnione oczekiwania związkowców z TK Telekom

09 lutego 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W miniony piątek zakończono rozmowy Krajowego Komitetu Protestacyjno – Strajkowego (KKPS) z zarządem spółki TK Telekom. Powodem protestów było m.in. wymuszanie na pracownikach przystępowania do Programu Dobrowolnych Odejść. Związkowcy uważają, że działania zarządu nie sprzyjają kompromisowemu zakończeniu konfliktu.

Fot. Adam Brzozowski

Według związkowców zarząd TK Telekom, zmuszając pracowników do podjęcia decyzji o przystąpieniu do Programu Dobrowolnych Odejść (PDO) pod groźbą natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę, złamał zawarte ze stroną społeczną porozumienie, które jednoznacznie określa dobrowolny charakter przystąpienia do PDO. Po zakończeniu realizacji programu w dniu 6 lutego br., zarząd spółki przedstawił komunikat, który nie spełnia oczekiwań strony społecznej wobec zaistniałych zdarzeń. Zawarta treść w komunikacie zarządu w brzmieniu: „brak skorzystania przez pracownika z oferowanej obecnie możliwości rozwiązania umowy o pracę w ramach PDO nie będzie w przyszłości, w przypadku żadnego pracownika zatrudnionego w TK Telekom, przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę”, tylko pozornie spełnia żądania KKPS. Mając na uwadze wcześniejsze, podobne zapewnienia, które również nie zostały dotrzymane, KKPS przyjmuje je za niewiarygodne i nie mogące być postrzegane jako kompromisowe działanie zarządu w celu jednoznacznego zakończenia konfliktu.

W związku z tym Krajowy Komitet Protestacyjno - Strajkowy postanowił kontynuować podjęte działania na szczeblu PKP S.A. oraz sejmowej komisji infrastruktury w sprawie niezwłocznego podpisania paktu gwarancji pracowniczych. Ponadto KKPS chce przeprowadzić referendum strajkowe wśród pracowników zezwalające na zorganizowanie akcji strajkowej w przypadku próby sfinalizowania sprzedaży spółki TK Telekom bez podpisania paktu gwarancji pracowniczych przez obecnego właściciela - zgodnie z ustaleniami komitetu z dnia 5 lutego br.

W związku z przebiegiem wydarzeń w dniach 5-6 luty 2015 r., spowodowanych arogancką postawą zarządu spółki i lekceważeniem nie tylko protestujących przedstawicieli organizacji związkowych, ale również pragnących wspomóc w rozwiązaniu konfliktu przedstawicieli parlamentu RP posłów: Andrzeja Adamczyka, Bogdana Rzońcę, Jerzego Szmita, KKPS będzie kontynuować poprzez media informowanie opinii publicznej o faktycznym przebiegu obecnych i przyszłych zdarzeń. KKPS oczekuje również zajęcia stanowiska w całej sprawie przez właściciela spółki TK Telekom tj. zarząd PKP S.A.