Bezpieczne ferie z SOK w Lubuskiem i Wielkopolsce

Bezpieczne ferie z SOK w Lubuskiem i Wielkopolsce

10 lutego 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Zielonej Górze prowadzi działania profilaktyczne w szkołach i przedszkolach przed rozpoczęciem ferii zimowych w województwach lubuskim i wielkopolskim. Od początku miesiąca  udział wzięło już prawie 600 dzieci z oddziałów przedszkolnych i nauczania zintegrowanego w Gorzowie, Witnicy i  Drawsku.

Fot. SOK

Podczas spotkań edukacyjnych funkcjonariusze SOK zapoznają szkolne i przedszkolne pociechy na czym polega praca funkcjonariuszy SOK. Zaznajamiają o zasadach bezpieczeństwa podczas przebywania na obszarze kolejowym, w dworcach i pociągach. Apelują o rozwagę i ostrożność na przejazdach kolejowo-drogowych. Prelegenci akcentują najczęstsze zagrożenia związane z bezprawnym przebywaniem dzieci na obszarze kolejowym, a zwłaszcza lekkomyślne zabawy, układanie przeszkód na torach, czy obrzucenia pociągów, akcentując również problem tzw. ,,dzikich przejść”.

W zajęciach wykorzystuje się multimedialne środki dydaktyczne, promujące kampanię społeczną „Bezpieczny przejazd - Zatrzymaj się i żyj!” oraz atrapy znaków i urządzeń kolejowych wykonane przez funkcjonariuszkę SOK z posterunku w Gorzowie Wlkp.

Najmłodsi na koniec prelekcji otrzymują zeszyty edukacyjne z Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze. Efekty takich spotkań edukacyjnych nie da się ująć w statystyki, ale z pewnością najłatwiej jest wpoić nowe i bezpieczne nawyki najmłodszym i długofalowo dają one najlepsze efekty na przyszłość.