SOK zatrzymała sprawców dewastacji kabli sterowniczych

SOK zatrzymała sprawców dewastacji kabli sterowniczych

20 lutego 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Do dewastacji kabli doszło 19 lutego br. w Grodzisku Mazowieckim oraz we Włoszczowej. W obu przypadkach szybka reakcja funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei zakończyła się zatzymaniem sprawców. Sankcje jakie grożą za tego typu działanie, są bardzo dotkliwe.

Fot. SOK

W czwartek, 19 lutego 2015 r.  funkcjonariusze SOK z Kutna, na szlaku Grodzisk Mazowiecki – Żyrardów, ujęli dwóch sprawców dewastacji kabli kolejowych. Gdy na miejscu zdarzenia pojawiła się SOK, mężczyźni częściowo odkopali i przecięli już dwa kable miedziane, biegnące przy torowisku. Oględziny miejsca zdarzenia przeprowadzili funkcjonariusze Policji z Komisariatu w Jaktorowie. W ich ręce przekazano też ujętych mężczyzn, w wieku 22 i 25 lat. 

Do podobnego zdarzenia doszło kilka godzin później na szlaku Włoszczowa Północ – Knapówka. Funkcjonariusze SOK zauważyli na obszarze kolejowym osobę postronną. Mężczyzna przebywał  na torowisku w rejonie urządzeń sterowania ruchem kolejowym (srk). SOK przystąpiła do interwencji. Kontrola stanu urządzeń srk ujawniła przecięte dwa przewody. Do dokonania czynu przyznał się ujęty mężczyzna. Ponadto okazało się też, że 39-letni mieszkaniec Secemina miał przy sobie nóż myśliwski, pistolet hukowy oraz reklamówkę z kawałkami kabli. Ujętego przekazano do dyspozycji Policji. Dalsze czynności prowadzi Komenda Powiatowa Policji we Włoszczowej.

SOK przypomina, że zgodnie z art. 254 a k.k. uszkodzenie, zniszczenie, zabór lub uczynienie niezdatnym do użytku części sieci infrastruktury oraz linii kolejowej i spowodowanie przez to zakłóceń działania całości lub części sieci albo linii zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 m-cy do 8 lat.