Miliardowe inwestycje PLK na głównych liniach

Miliardowe inwestycje PLK na głównych liniach

03 marca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Z budżetowych środków w 2015 roku PKP Polskie Linie Kolejowe planują usprawnić transport towarów na głównych liniach i poprawić standard obsługi pasażerów. Inwestycje w urządzenia sterowania ruchem kolejowym usprawnią ruch aglomeracyjny.

Fot. PKP PLK

Dla przewozów towarowych

Zarządca infrastruktury przewiduje kontynuacje prac na Nadodrzance, linii zapewniającej dostęp do portu w Szczecinie. W bieżącym roku wykonane zostaną kolejne prace za ok. 100 mln zł m.in. na odcinku Głogów – Zielona Góra – Rzepin – Dolna Odra. W efekcie możliwy będzie sprawniejszy przewóz osób i towarów, gdyż pociągi zwiększą prędkość z 30 lub 50 km/h i pojadą: pasażerskie 100 km/h a towarowe 80 km/h. Linia zyskuje najlepsze możliwe parametry.

Za ok. 150 mln zł będą prowadzone prace na Węglówce, linii (nr 131) łączącej Śląsk i Pomorze. Poprawę wyjazdu z Rybnickiego Okręgu Węglowego zapewnią roboty przywracające przejezdność linii Knurów – Leszczyny (nr 149) zniszczonej przez szkody górnicze. Na te zadanie szacowane na ok. 20 – 30 mln zł PLK ogłosiła już przetarg i prace zamierza zakończyć jeszcze w tym roku. Ważne dla przewoźników towarowych będzie przywrócenie do eksploatacji linii Oleśnica – Kępno, zapewniającej wyjazd z Dolnego Śląska na północ.

Dla przewozów pasażerskich

Przebudowa stacji Jelenia Góra i Zielona Góra wpisuje się w konsekwentną poprawę obsługi podróżnych realizowaną przez zarządcę. Obie stacje zyskają nowe perony z nowoczesnym systemem informacji pasażerskiej oznakowaniem, oświetleniem i nagłośnieniem. Perony będą w pełni przygotowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przetarg na modernizację stacji Jelenia Góra został już ogłoszony w lutym.

PLK poprawi przejazd pociągów na węźle poznańskim i bydgoskim oraz na linii do Krakowa. Przepustowość na odcinku Bydgoszcz Główna – Maksymilianowo poprawi się przez zabudowę nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Rozwiązanie techniczne tzw. blokada liniowa, pozwoli prowadzić bez przeszkód ruch pasażerski i towarowy. Podobne postępowanie Polskie Linie Kolejowe planują w Poznaniu na odcinku Poznań Wschód – Poznań Główny, usprawni to przejazd m.in. pociągów towarowych i pasażerskich do Wągrowca oraz w kierunku Gniezna. Na trasie Kraków – Kozłów zostanie uruchomiona nowa blokada liniowa usprawniająca kursowanie pociągów regionalnych i dalekobieżnych. Zyskają też pasażerowie, bo zbudowane zostaną również nowe perony do obsługi ruchu aglomeracyjnego w Miechowie i Słomnikach.