Miliardowe inwestycje PLK na głównych liniach

Miliardowe inwestycje PLK na głównych liniach

03 marca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Z budżetowych środków w 2015 roku PKP Polskie Linie Kolejowe planują usprawnić transport towarów na głównych liniach i poprawić standard obsługi pasażerów. Inwestycje w urządzenia sterowania ruchem kolejowym usprawnią ruch aglomeracyjny.

Miliardowe inwestycje PLK na głównych liniach
Fot. PKP PLK

Dla przewozów towarowych

Zarządca infrastruktury przewiduje kontynuacje prac na Nadodrzance, linii zapewniającej dostęp do portu w Szczecinie. W bieżącym roku wykonane zostaną kolejne prace za ok. 100 mln zł m.in. na odcinku Głogów – Zielona Góra – Rzepin – Dolna Odra. W efekcie możliwy będzie sprawniejszy przewóz osób i towarów, gdyż pociągi zwiększą prędkość z 30 lub 50 km/h i pojadą: pasażerskie 100 km/h a towarowe 80 km/h. Linia zyskuje najlepsze możliwe parametry.

Za ok. 150 mln zł będą prowadzone prace na Węglówce, linii (nr 131) łączącej Śląsk i Pomorze. Poprawę wyjazdu z Rybnickiego Okręgu Węglowego zapewnią roboty przywracające przejezdność linii Knurów – Leszczyny (nr 149) zniszczonej przez szkody górnicze. Na te zadanie szacowane na ok. 20 – 30 mln zł PLK ogłosiła już przetarg i prace zamierza zakończyć jeszcze w tym roku. Ważne dla przewoźników towarowych będzie przywrócenie do eksploatacji linii Oleśnica – Kępno, zapewniającej wyjazd z Dolnego Śląska na północ.

Dla przewozów pasażerskich

Przebudowa stacji Jelenia Góra i Zielona Góra wpisuje się w konsekwentną poprawę obsługi podróżnych realizowaną przez zarządcę. Obie stacje zyskają nowe perony z nowoczesnym systemem informacji pasażerskiej oznakowaniem, oświetleniem i nagłośnieniem. Perony będą w pełni przygotowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przetarg na modernizację stacji Jelenia Góra został już ogłoszony w lutym.

PLK poprawi przejazd pociągów na węźle poznańskim i bydgoskim oraz na linii do Krakowa. Przepustowość na odcinku Bydgoszcz Główna – Maksymilianowo poprawi się przez zabudowę nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Rozwiązanie techniczne tzw. blokada liniowa, pozwoli prowadzić bez przeszkód ruch pasażerski i towarowy. Podobne postępowanie Polskie Linie Kolejowe planują w Poznaniu na odcinku Poznań Wschód – Poznań Główny, usprawni to przejazd m.in. pociągów towarowych i pasażerskich do Wągrowca oraz w kierunku Gniezna. Na trasie Kraków – Kozłów zostanie uruchomiona nowa blokada liniowa usprawniająca kursowanie pociągów regionalnych i dalekobieżnych. Zyskają też pasażerowie, bo zbudowane zostaną również nowe perony do obsługi ruchu aglomeracyjnego w Miechowie i Słomnikach.