Nowa stacja Hel na wakacje

Nowa stacja Hel na wakacje

15 kwietnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Do rozpoczęcia sezonu urlopowego PKP PLK przebudują stację na Helu. Pasażerowie będą korzystać z odnowionych i dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych peronów. Inwestycja warta 39 milionów złotych zakłada także montaż nowych rozjazdów i przebudowę torów na półwyspie.

Fot. PKP PLK

Z pociągu prosto na plażę

Zarządca infrastruktury kolejowej w ramach inwestycji na stacji Hel gruntownie przebuduje istniejące perony. Zostaną zainstalowane pochylnie, co będzie dużym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych. Powierzchnia nowych peronów będzie pokryta warstwą antypoślizgową. Wybudowana zostanie nowa wiata, utrzymana w stylu architektonicznym nawiązującym do zabytkowego dworca. Zainstalowane zostaną tablice informacyjne, nowe oświetlenie, megafony oraz elementy małej architektury. Tym samym zwiększy się komfort obsługi pasażerskiej.

PKP PLK przebuduje na stacji Hel także układ torów. Jeden z peronów zostanie przesunięty, co umożliwi budowę w jego miejscu nowego toru o długości ponad 1200 metrów. Dzięki temu pasażerowie będą mogli korzystać nie z trzech, a czterech krawędzi peronów. Zakres inwestycji został zaplanowany tak, aby główne prace i utrudnienia dla pasażerów zakończyć przed sezonem urlopowym.

Półwysep się zmienia

PKP PLK zakończyły już pierwszy etap prac na półwyspie helskim z Redy do Helu. W ramach inwestycji naprawiono 57 km torów, zainstalowano 11 nowych rozjazdów, wyremontowano 12 stacji, 2 wiadukty i 3 mosty. Linia zyskała także 23 odnowione przejazdy kolejowe wyposażone w nową sygnalizację, telewizję przemysłową i rogatki. Cała inwestycja skróciła czas przejazdu między Redą a Helem o 17 minut.

Drugi etap to przebudowa stacji za 39 milionów złotych. Oprócz tego wymienione zostanie kolejnych 20 rozjazdów co zwiększy przepustowość linii i stworzy możliwość przyjęcia większej liczby pociągów niż dotychczas.