Kazachstan budzi zainteresowanie polskich inwestorów

Kazachstan budzi zainteresowanie polskich inwestorów

20 kwietnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Nowoczesny system transportowo-logistyczny zintegrowany z systemem światowym, rekonstrukcja 30 tys. km dróg i ponad 8 tys. km linii kolejowych to jedne z priorytetów wieloletniego programu realizowanego przez rząd Republiki Kazachstanu.

Fot. Игоревич, Wikimedia

Celem prac obejmujących całe terytorium tego państwa jest intensywny rozwój wszystkich elementów, które składają się na jakość oraz standardy usług transportowo-logistycznych. Dzięki modernizacji infrastruktury, zarówno ogólnokrajowej, jak i regionalnej, rozbudowie dworców kolejowych i autobusowych, a także portów lotniczych i morskich Kazachstan ma stać się głównym ogniwem łączącym Europę z Azją. Zakres przedsięwzięcia, którego realizacja została ogłoszona przez Prezydenta Republiki, stwarza zagranicznym przedsiębiorstwom szansę na zdobycie nowego rynku dla swoich usług.

Postrzegając Kazachstan jako rynek, który już dziś budzi duże zainteresowanie inwestorów, firm branży budowlanej, a także transportowej KOW Sp. z o.o. organizuje pierwsze Polsko-Kazachstańskie Forum Współpracy Transportowo-Logistycznej. 17 września br. w Ałmaty spotkają się przedstawiciele rządu obu państw oraz polskie firmy zainteresowane udziałem w realizacji programu odbudowy kazachskiej infrastruktury transportowej.

Celem tego wydarzenia, które odbędzie się w ramach największych w tej części świata targów transportowych Transit Kazakhstan, jest z jednej strony szczegółowe przedstawienie zakresu przedsięwzięć realizowanych w ramach wspomnianego programu, a z drugiej prezentacja dorobku oraz możliwości polskich przedsiębiorstw.

Doświadczenie naszych firm od dłuższego czasu wzbudza duże zainteresowanie Kazachstanu. Podczas zeszłorocznej misji gospodarczej z udziałem wicepremiera Janusza Piechocińskiego oraz polskich przedsiębiorców usługi dla sektora transportowo-logistycznego były jednym z głównych tematów Forum Gospodarczego Polska - Kazachstan.

– Kazachstan aż prosi się o to, aby być obiektem zainteresowania polskich eksporterów. Jest to jeden z bogatszych krajów Azji Środkowej. Jest to także kraj, w którym jak na drożdżach wyrastają nowe inwestycje i prowadzone są różne programy inwestycyjne, budowlane, miejskie, komunalne – powiedział podczas forum Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Więcej informacji o Polsko-Kazachstańskim Forum Współpracy Transportowo-Logistycznej na stronie www.kazachstan.kow.com.pl.

Główne cele Programu Rządowego Republiki Kazachstanu:

  • rekonstrukcja i remont 30 tys. km dróg oraz 8,2 tys. km linii kolejowych,
  • zwiększenie jakości obsługi pasażerów dworców kolejowych, autobusowych oraz portów lotniczych poprzez ich modernizację zgodnie z najwyższymi standardami,
  • stworzenie na terytorium Kazachstanu nowoczesnego systemu transportowo-logistycznego, który zapewni wysoką i efektywną łączność transportową wewnątrz państwa,
  • zwiększenie przepływu ładunków przez terytorium Republiki Kazachstanu,
  • koordynacja pracy wszystkich gałęzi transportu: lądowego, morskiego i powietrznego,
  • rozwój regionalnej infrastruktury transportowej,
  • włączenie infrastruktury Kazachstanu do światowego systemu transportowego,
  • zapewnienie regularnych linii autobusowych we wszystkich miejscowościach o liczbie mieszkańców powyżej 100,
  • do 2020 r. zwiększenie mocy portów morskich o 40 proc. (20,5 mln ton),
  • zwiększenie przepływu towarów 1,6 razy,
  • zwiększenie przepływu pasażerów 1,5 razy,
  • zwiększenie wielkości ładunków tranzytowych 2 razy,
  • wzrost indeksu efektywności logistyki Kazachstanu z 86 na 40 miejsce.