Małopolskie samorządy przejmują dworce od PKP

Małopolskie samorządy przejmują dworce od PKP

22 kwietnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP SA przekazało za darmo gminie Chełmek dworzec kolejowy w centrum miasta. To kolejny tego typu obiekt, który PKP zdecydowało się oddać nieodpłatnie gminom w Małopolsce. Tak stało się w tym roku już w Wadowicach, a w ubiegłym w Brzeźnicy i Zatorze – informuje „Gazeta Krakowska”.

Fot. Winstonbogarde , Wikimedia

Na razie nie jest jeszcze przesądzone, jak samorząd wykorzysta budynek. Jest jednak szansa, że obiekt, stojący od kilku lat pusty, zacznie tętnić życiem. Może służyć np. różnym organizacjom społecznym i pozarządowym, z których wiele nie ma gdzie prowadzić swojej działalności. Jednakże wpierw władze Chełmka potrzebują 1-1,5 mln zł na remont budynku.

Przed rokiem, jako pierwsza w Małopolsce zachodniej, dworzec przejęła gmina Brzeźnica. W jej ślady poszedł Zator. Jak zaznaczają oba samorządy, różne są pomysły, ale wszystko będzie miało sens, kiedy przywrócony zostanie ruch pasażerski na linii Kraków Płaszów -Oświęcim, zawieszony ponad dwa lata temu. W tym roku poza Chełmkiem z oferty przejęcia dworca chcą skorzystać również Wadowice.