Pociąg z Chin do Łodzi nabiera prędkości

Pociąg z Chin do Łodzi nabiera prędkości

PODZIEL SIĘ

Relacje gospodarcze Łódzkiego z Chinami mają szanse zostać znacząco zdynamizowane. Będący w Łodzi Chen Zhongwei, dyrektor Biura Logistyki Miasta Chengdu, zapowiedział chęć zwiększenia do kilku w tygodniu w obie strony przepływu towarów pociągiem łączącym Łódź z Chengdu.

Fot. Hatrans

Regularne połączenie towarowe istnieje od dwóch lat. Na początku do Łodzi przyjeżdżał jeden na dwa tygodnie pociąg z chińskimi produktami, które rozładowywane są na łódzkim Olechowie, skąd dalej drogami rozwożone są po całej Europie Zachodniej. Obecnie częstotliwość wynosi jeden pociąg w tygodniu.

– Zależy nam, aby zwiększać ruch na tej trasie oraz wymienność produktów, by także towary przyjeżdżały z Łodzi do Chengdu – powiedział w rozmowie z marszałkiem województwa łódzkiego Witoldem Stępniem, Chen Zhongwei. – Jeszcze w tym roku chcemy doprowadzić do sytuacji, że z obu miast pociągi będą wyruszać codziennie.


Rozmowy delegacji miasta Chengdu w Łodzi o zwiększeniu eksportu towarów z Polski do Chin - "celem są pociągi Łódź - Chengdu 6 razy w tygodniu i pełne towarów w obu kierunkach" (fot. lodzkie.pl)

Pierwszy regularny pociąg z towarami do Chin ma wyjechać z Olechowa już pod koniec maja. Obecnie po stronie chińskiej są załatwiane sprawy proceduralne z tym związane. Celem wizyty chińskich gości w Łodzi jest także uzyskanie wsparcia w rozwinięciu logistycznego centrum w Łodzi. Marszałek Stępień zapewnił, że w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Łódzkiego są zapewnione pieniądze na wsparcie logistyczne takich przedsięwzięć w regionie i tym samym budowę portu przeładunkowego.

Chińczycy nie ukrywają, że z Łodzią chcieliby związać się na długie lata i być może stworzyć tutaj Centrum Handlu Międzynarodowego Szlaku Jedwabnego. Wskrzeszenie dawnej trasy handlowej miało by być właśnie na osi Chengdu – Łódź. Po spotkaniach w regionie łódzkim chińska delegacja uda się na targi logistyczne do Rygi oraz Monachium, gdzie również będzie promować to połączenie.