Koniec strajku na niemieckiej kolei

Koniec strajku na niemieckiej kolei

21 maja 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Związek zawodowy maszynistów GDL porozumiał się z dyrekcją Deutsche Bahn. W przyszłym tygodniu strony wznowią zerwane negocjacje ws. nowej umowy zbiorowej pracy. Tym samym, trwający od wtorku, protest niemieckich kolejarzy zakończy się „bez warunków wstępnych” dziś o godz. 19.

Fot. Maciej Sobkiewicz

Rozmowy dotyczące zmian w układzie zbiorowym pracy maszynistów ruszą ponownie 27 maja i mają potrwać trzy tygodnie. W tym czasie związkowcy zobowiązali się do całkowitego zawieszenia protestów.

Wszystkie służby kolejowe pracują nad powrotem do realizacji normalnego rozkładu jazdy pociągów – poinformowało Deutsche Bahn na swojej stronie internetowej.

Z powodu protestu DB musiała wykreślić z rozkładu jazdy blisko dwie trzecie pociągów dalekobieżnych. Strajk objął też połączenia międzynarodowe, w tym z Polski. Pociągi z Warszawy i Gdyni do Berlina, zatrzymywały się na polsko-niemieckiej granicy, gdzie pasażerowie byli zmuszeni przesiąść się do autobusów.

Jak wskazują niemieckie media, według różnych szacunków dzień strajku na kolei powodował straty w wysokości 50-100 mln euro.

Bezterminowy strajk trwał od wtorku i był dziewiątą akcją protestacyjną maszynistów w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Niecałe dwa tygodnie temu zakończył się poprzedni, rekordowy pod względem długości bojkot pracy. Trwająca od 4 do 9 lutego akcja była jak dotąd najdłuższym protestem związkowym w historii kolei w Niemczech.

Czego domagają się związkowcy? Oczekują podwyżki wynagrodzeń o ok. 5 proc. dla wszystkich pracowników, skrócenia tygodnia pracy o godzinę i zmian klasyfikacji w siatce płac maszynistów. Kierownictwo DB proponowało natomiast od 1 lipca wprowadzenie 4,7 proc. podwyżki oraz jednorazową wypłatę 1000 euro w terminie do końca czerwca.