PKP Cargo znów chce wytwarzać wagony w Szczecinie

PKP Cargo znów chce wytwarzać wagony w Szczecinie

29 maja 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W najbliższych tygodniach PKP Cargo ma podjąć decyzję, czy w swoim zakładzie w Szczecinie będzie wytwarzać wagony do przewozu węgla oraz wagony specjalistyczne. Produkcja miałaby ruszyć w 2016 r.

Fot. PKP Cargo

– Produkcja wagonów w Szczecinie mogłaby zacząć się w przyszłym roku, a ze szczecińskiego zakładu Cargo Wagon wyjeżdżałoby nawet tysiąc wersji towarowych rocznie – stwierdził w rozmowie z Radiem Szczecin Mirosław Kuk, rzecznik PKP Cargo.

W Szczecinie miałyby powstawać głównie węglarki do przewozu węgla, kamieni, drewna, złomu i drobnicy.

Jak wyjaśnił rzecznik PKP Cargo, spółka myśli o utworzeniu linii montażowej wagonów. – Powstawałyby w niej, oprócz standardowych węglarek, także krótkie serie wagonów specjalistycznych – informuje Mirosław Kuk.

– Wiele wskazuje na to, że wychodzilibyśmy na tym lepiej kosztowo. Mamy w Szczecinie zarówno kadrę, jak i halę, które można wykorzystać do tego typu działalności – dodaje rzecznik PKP Cargo.

Już w 2010 r. PKP Cargo miało plan produkcji własnych wagonów. Utworzyła w tym celu spółkę celową CNR Cargo Wagon, której udziałowcem była chińska firma Jinan Railway Vehicles Equipment.

Nowe wagony, zgodnie z założeniami miały być o 30 proc. tańsze niż na polskim rynku, gdyż ich montaż odbywałby się w Szczecinie z części wyprodukowanych w Chinach. Jednak w 2013 r. okazało się, że przedsięwzięcie jest nieopłacalne ze względu na wysokie koszty transportu z Państwa Środka.