Etiopia - miliardy dolarów na 2300 km nowych torów

Etiopia - miliardy dolarów na 2300 km nowych torów

31 maja 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dwutorowa linia kolejowa o długości 554 kilometrów z afrykańskiego miasta Sebeta do portu w Dżibuti nad Morzem Arabskim będzie gotowa za rok. W etiopskie tory inwestowane są miliardy dolarów.

Fot. GoogleMaps

Nowa 554 - kilometrowa, dwutorowa linia o standardowym rozstawie szyn budowana od miasta Sebeta w północnej Etiopii do portu w Dżibuti w Zatoce Adeńskiej Morza Arabskiego jest gotowa w 73 proc. Jest to zgodne z założeniami przyjętymi przez Etihiopian Railway Corporation (ERC). Linia przechodzi przez miasta Meiso i Dewele (na pograniczu Etiopii i Dżibuti).

Jak podał portal railwayafrica.com, stopień zaawansowania budowy szlaku Sebeta – Dżibuti zgodny jest z pięcioletnim etiopskim planem wzrostu i transformacji, zakładającym zbudowanie 2300 km nowych linii kolejowych.

W połowie maja premier Etiopii Haile Mariam Desalegn położył kamień węgielny pod budowę kolejnej linii kolejowej o długości ok. 500 km, mającej połączyć stolicę kraju Adis Abeba z miastem z Bedele w stanie Oromoia. Docelowo planowane jest rozszerzenie tej linii, mającej początkowo mieć 25 stacji, aż do Sudanu Południowego.

Równocześnie ERC poinformował, że zainwestuje 1,7 mld dolarów amerykańskich w budowę linii kolejowej z etioskiego Awash do Hara Gebeya. Nowa linia, mająca służyć transportowi towarów i pasażerów, ma połączyć północną Etiopię z regionem centralnym w grudniu 2015 r.

Liczący 389 km szlak biegnie na północ od głównej linii Addis Adaba-Dijbouti. Linia, która ma być zelektryfikowana, jest budowana przez turecką grupę Yapi Merkezi, realizującą także projekt metra w Dubaju i tunelu pod Bosforem łączącego Europę z Azją.