Janusz Malinowski członkiem zarządu ŁKA

Janusz Malinowski członkiem zarządu ŁKA

01 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Były prezes PKP Intercity rozpoczął dziś pracę w zarządzie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W samorządowej spółce odpowiada za obszary techniczne, finanse, strategię i rozwój oraz za działy handlowe.

Fot. arch. PKP Intercity

Po zatrudnieniu Janusza Malinowskiego zarząd ŁKA jest teraz dwuosobowy. Prezesem spółki pozostaje Andrzej Wasilewski.

Od marca 2011 r. do 2013 r. Malinowski był prezesem PKP Intercity. Był autorem programu inwestycyjnego przewoźnika, dzięki któremu firma obecnie wymienia za 6 mld zł prawie 70 proc. swojego taboru na nowy lub zmodernizowany. W PKP Intercity odpowiadał również za przygotowanie i obsługę pasażerów podczas Euro 2012. Za jego kadencji spółka zrównoważyła wynik finansowy i wyhamowała trend spadkowy odpływu pasażerów w latach 2010 – 2012.

Wcześniej Janusz Malinowski pracował w PKP S.A, gdzie odpowiadał za nowe projekty taborowe realizowane przez Grupę PKP od 2005 r., w tym zakup składów zespolonych ED-74, lokomotyw EU-44 Husarz i pociągów dużych prędkości dla PKP Intercity. Od 2005 do 2011 r. był przewodniczącym Rady Nadzorczej PKP LHS.

Z branżą kolejową związany jest od ponad 20 lat. Pierwsze doświadczenie zdobywał w lokomotywowni Iława w północnym DOKP, a następnie jako starszy technolog w zespole technologów lokomotywowni Warszawa Odolany. W naczelnym zarządzie taboru dyrekcji PKP realizował wdrożenia nowych projektów technologicznych, m.in.: urządzeń do wykrywania stanów awaryjnych na trasie pociągów, diagnostyki nacisków lokomotyw i wagonów oraz wdrażania jedynego do dzisiaj symulatora lokomotywy EP-09. Od 2002 r. pracował w PKP S.A. w biurze eksploatacji oraz inwestycji PKP S.A. gdzie odpowiadał m.in. za prace nad pojazdami dwudrogowymi i studiami wykonalności na modernizację linii kolejowych.

Malinowski jest absolwentem Politechniki Radomskiej na wydziale transportu i Politechniki Warszawskiej z zakresu zarządzania w transporcie kolejowym.